Mata Hari
(07.08.1876 – 15.10.1917)
Vyhľadávaná holandská tanečnica, kurtizána a počas prvej svetovej vojny špiónka.
Životopis
Mladosť
Vlastným menom Margaretha Geertruida Zelleová, sa narodila v meste Leeuwarden v Holandsku. Otec skrachovaný obchodník s klobúkmi, mal s manželkou Antje troch synov a dcéru Margarethu. Krátko po rozvode sa však sťahuje a zanedlho druhýkrát žení. Margarethina matka onedlho zomiera a deti tak putujú do starostlivosti príbuzných.
Rodina
Ako osemnásťročná odpovedá na zverejnený inzerát dôstojníka Rudolfa MacLeoda, ktorý hľadal manželku. Následne dňa 11. Júla 1895 sa zosobášia. Neskôr s ním odchádza do Indonézie, kde sa im narodia dve deti. Margaretha sa venuje študovaniu miestnych tradícií a zvyklostí. Vstupuje do miestneho tanečného súboru a v roku 1897 začína používať umelecké meno Mata Hari (Oko úsvitu).Manželstvo Margarethy a Johna však nebolo šťastné. Jej manžel bol alkoholik, ktorý pravidelne ventiloval svoj hnev na partnerke. Hádky, bitky a nevera s prostitútkami na dennom poriadku, prinútili Margareth manžela niekoľkokrát opustiť. Medzičasom neznámy nepriateľ jej druha otrávil ich deti, pričom starší chlapec zomrel. Následne sa sťahujú naspäť do Holandska, kde ju muž Rudolf definitívne opúšťa a berie si so sebou aj dcéru.
Sláva tanečnice
V roku 1903 prichádza Margareth do Paríža. Začína si privyrábať pózovaním pre maliarov a fotografov. V roku 1905 využíva znalosti orientálnej kultúry a tancov a stáva sa tanečnicou. Manželský pár sa v roku 1907 oficiálne rozvádza. Veľmi rýchlo sa Margarethina popularita rozšírila. Mladá, okúzľujúca a sporo odetá tanečnica si poľahky získavala priazeň Parížanov. Jej vystúpenia zväčša končili úplnou nahotou, čo bolo v tom čase nevídané. Aj preto boli jej vystúpenia vypredané do posledných miest. Spolu s rastúcou slávou sa teší aj početnej mužskej obľube. Stáva sa vyhľadávanou milenkou a kurtizánou. Medzi jej nápadníkov patrili vysokopostavení vojenskí dôstojníci, politici a bohatí a vplyvní muži spoločnosti.
Špionáž a kontrašpionáž
V čase prvej svetovej vojny sa však necháva jedným z jej milencov zatiahnuť do špionáže medzi Francúzskom a Nemeckom. Ako občianka Holandska, ktoré zaujalo neutrálny postoj, mohla voľne cestovať bez náznaku podozrenia. Nakoľko viedla nákladný život, peniaze ktoré jej platila Nemecká strana jej výrazne prilepšili. Mata Hari však neoplývala vysokým intelektom, preto bolo jej odhalenie len otázkou času. Napokon sa tak stalo, avšak Francúzi ju použili ako kontrašpiónku na nemeckej strane. Zakrátko je však jej pravá totožnosť odhalená a Mata Hari je v Elyzejskom paláci zatknutá.
Trest
Súdny proces s Mata Hari však bol značne ovplyvnený. Čomu svedčia aj neskoršie výpovede zúčastnených svedkov. Jej činnosti sa pripisovala zásluha na smrti viac ako 50 tisíc francúzskych vojakov. Každopádne informáciám ktoré podávala jednej aj druhej strane sa neprikladal skoro žiadny význam. Aj napriek tomu bola odsúdená na trest smrti.
Dňa 15 októbra 1917 bola Mata Hari popravená zastrelením. Jej telo následne poskytli mladým medikom na vedecké účely.