Andy_Warhol_by_Jack_Mitchell new

Andy Warhol

Andy Warhol
35 hlasov, 4.00 priemerné hodnotenie

(06.08.1928 – 22.02.1987)

Americký maliar, grafik, filmový tvorca a vedúca osobnosť amerického hnutia pop artu.

Životopis

Andyho pôvod

Narodil sa ako Andrew Warhola 6. augusta 1928, v Pittsburghu v Pennsylvánii. Rodičia Andyho Warhola boli imigranti rusínskej národnosti pochádzajúci z obce Miková na Slovensku. Otec emigroval do Spojených štátov v roku 1914 a jeho matka sa k nemu pripojila v roku 1921, po smrti Andyho starých rodičov. Jeho otec, Andrew Warhola (pôvodne Andrej Varchola) bol stavebný robotník, zatiaľ čo jeho matka, Julia Warhola, bola výšivkárka.

Choroba, ktorá ho priviedla k umeniu

Vo veku ôsmich rokov dostal Andy Warhol chorobu zvanú chorea, ktorá je tiež známa ako tanec svätého Víta. Je to vzácne a niekedy až smrteľné ochorenie nervového systému, ktoré spôsobuje mimovoľné pohyby končatín. Táto choroba pripútala Andyho na lôžko na dobu niekoľkých mesiacov. V tomto čase sa Andy po prvý krát začal venovať kresleniu, a neskôr keď dostal svoj prvý fotoaparát vo svojich 9 rokoch, začal sa zaoberať aj fotografiou.

Štúdium

Warhol navštevoval Holmesovu základnú školu a popritom absolvoval výtvarné kurzy ponúkané Carnegieho inštitútom (teraz Carnegieho múzeum umenia) v Pittsburghu. V roku 1942 Andyho postihla rodinná tragédia, keď jeho otec zomrel na žltačku pečene. Keďže Warholov otec rozpoznal umelecký talent svojho syna, odkázal svoje úspory Andymu na jeho vysokoškolské štúdium. Toho roku, začal Warhol na strednej škole a po maturite v roku 1945 sa zapísal na Carnegieho technologickom inštitúte (teraz Carnegie Mellon University) aby študoval obrazový dizajn.

Od Warholu k Warholovi

Potom čo vyštudoval vysokú školu sa v roku 1949 Warhol presťahoval do New Yorku, aby sa naplno rozbehla jeho kariéra v reklame a ilustrátora časopisov. V tom čase si tiež zmenil meno, keď vypustil koncové „a“ zo svojho mena a stal sa z neho Andy Warhol. Dostal sa k práci v časopise Glamour a stal sa jedným z najúspešnejších komerčných umelcov roku 1950.

Pop art

V neskorých 50-tych rokoch, začal Warhol venovať viac pozornosti maľovaniu a v roku 1961 prišiel s konceptom “pop art” – obrazy, zamerané na komerčný obchodný tovar. V roku 1962 vystavoval dnes už kultové obrazy plechovky Campbellovej polievky. V 70. a 80. rokoch vytváral výtlačky slávnych ľudí ako Marilyn Monroe a Elvis Presley. Najvyššia cena ktorá bola kedy zaplatená za obraz od Warhola je 100 miliónov dolárov za plátno s názvom Osem Elvisov.

Atentát

Dňa 3. júna 1968, radikálna feministická spisovateľka Valerie Solanas postrelila Warhola a Maria Amaya, kritika umenia a kurátora, vo Warholovom štúdiu. Warhol bol vážne zranený a útok sotva prežil. Po zvyšok svojho života ho sprevádzali fyzické následky a okrem iného musel nosiť chirurgický korzet. Solanas bola zatknutá deň po útoku. Ako vysvetlenie povedala, “Warhol mal príliš veľkú kontrolu nad mojím životom.” Streľba hlboko ovplyvnila život i umenie Andyho Warhola.

Andy Warhol zomrel 22. februára 1987 vo veku 59 rokov. Podľa novinových správ sa zotavoval z rutinnej operácie žlčníka keď náhle zomrel v spánku v dôsledku pooperačnej srdcovej arytmie.

CAPTCHA code