Marilyn_Monroe new

Marilyn Monroe

Marilyn Monroe
18 hlasov, 3.94 priemerné hodnotenie

(01.06.1926 – 04.08.1962)

Vlastným menom Norma Jeane Mortenson sa preslávila ako Hollywoodska herečka, speváčka, modelka a v neposlednom rade ako celosvetový sex symbol.

Životopis

Detstvo

Pochádzala z v Los Angeles ako dieťa z chudobných pomerov. Jej matka Gladys Bakerová trpela dedičnou psychickou poruchou a jej biologický otec bol neznámy. V rodnom liste však figurovalo meno matkinho druha Edwarda Mortensona, ktorý ale zomrel zakrátko po jej narodení. Po matkinej trvalej hospitalizácii sa ocitá v pestúnskej starostlivosti a neskôr v sirotinci. Keď mala Marilyn šestnásť rokov vydala sa za Jamesa Dougerthyho, avšak po jeho narukovaní do vojny, prepadla depresii a pokúsila sa o samovraždu.

Štart rozprávkovej kariéry

Pracovala v továrni na vojenský materiál. Po čase sa jej však práca zunovala no naskytla sa jej príležitosť si zarobiť ako modelka. Chcela sa stať slávnou herečkou a tak čakala na príležitosť z Hollywoodu. Začala študovať herectvo. Marilyn nepatrila medzi najusilovnejších a najšikovnejších žiakov a preto neraz pri testoch podvádzala. Popri štúdiu dostala zopár nevýznamných malých úloh vo filmoch. Neskôr sa v roku 1949 dala nahovoriť na sériu aktov a po prepuknutí škandálu ho obhajovala potrebou peňazí na jedlo a šaty. Hrozilo jej vylúčenie zo školy, no vedenie sa rozhodlo z marketingového hľadiska si ju v škole udržať. Táto aféra jej vyniesla želanú pozornosť a ponuku hlavnej úlohy vo filme Asfaltová džungľa. Toto bol štartér jej hviezdnej kariéry.

Druhá svadba

Počas natáčania filmu Omladzovací prostriedok v roku 1952 sa spoznáva s bejzbalovou hviezdou Joe DiMaggiom s ktorým sa 14. Januára 1954 berie. Ich manželstvo však nevydržalo ani rok. Rozvod iniciovala Marilyn. Ostali však priateľmi no DiMaggio sa nikdy neoženil (zaobstaral aj záležitosti okolo jej neskoršieho pohrebu). Marilyn bola obsadzovaná do postáv krásnych, romantických, zvodných a živelných žien, niekedy trochu prihlúplych, čo jej časom začalo prekážať. Naopak jej hviezdne maniere z nej spravili postrach natáčania, čo vyvolávalo u jej kolegov nechuť s ňou spolupracovať. Na natáčanie chodila pravidelne neskoro, trvanie jej líčenia sa počítalo na hodiny, scény ktoré sa točili až na dvadsiaty krát neboli výnimočnosťou. Jej vystupovanie budilo dojem arogancie a pohŕdania, no vo svojom vnútri trpela pocitmi neistoty o jej skutočných hereckých kvalitách.

Na vrchole

V roku 1956 sa znovu vydáva, tento krát za spisovateľa a dramatika Arthura Millera. Dúfala, že vzťah z váženým a inteligentným človekom jej upevní postavenie aj ako herečke aj ako manželke. Merilyn Monroe dokonca konvertovala na judaizmus iba kvôli svadbe s Millerom. Miller z lásky k Monroe opustil manželku a dve deti. V roku 1958 začala herečka natáčať Oscarový trhák Niekto to rád horúce, za ktorý získala o rok nato Zlatý Glóbus. Manželstvo s Millerom však bolo poznačené rozdielnosťou ich pováh, ktoré nakoniec vyústilo v roku 1962 do rozvodu.

„Happy Birthday Mr. President“

Už dlhšiu dobu sa však herečka utiekala k alkoholu a tabletkám. Ich požívanie jej zaručovalo zvládnutie enormných nárokov a stresu na jej osobu. Čoraz viac sa stávala na nich závislá. Trpela neurózou a nespavosťou. Život celebrity však prežívala naplno, zapĺňala titulky časopisov po celom svete. Bola skrátka všade. Medzi jej poslednými milencami boli aj bratia Robert a John Kennedyovci. Kým pán prezident ju bral iba ako objekt sexuálneho uspokojenia, jeho brat Robert sa do nej vášnivo zamiloval. No aj napriek tomuto vzplanutiu neskôr Marilyn opustil. Marilyn Monroe neskôr naplno prepadne stavu úzkosti.

Nejasný koniec hviezdy

Opäť hľadá oporu v sedatívach a alkohole, až napokon 4. Augusta 1962 vo svojom byte upadne do bezvedomia z ktorého sa už nepreberie. Nasledujúce ráno obhliadajúci lekár stanovil príčinu smrti ako „pravdepodobná samovražda“ avšak počas samotného vyšetrovania sa vynorilo niekoľko otáznikov. Následne mnoho ľudí menilo svoje výpovede, takže je dodnes nejasné či to bola skutočná príčina jej smrti.

CAPTCHA code