James_cook new

James Cook

James Cook
21 hlasov, 4.29 priemerné hodnotenie

(27.10.1728 – 14.02.1779)

Anglický moreplavec, bádateľ , objaviteľ a kartograf, ktorý sa významnou mierou pričinil o geografické zmapovanie Zeme.

Životopis

Detstvo a dospievanie

Narodil sa v meste Marton in Cleveland v grófstve Yorkshire v Anglicku. Pochádzal z rodiny škótskeho robotníka pracujúceho na farme v Great Ayton na ktorej mladý James vyrastal. Navštevoval miestnu obecnú školu a ako sedemnásťročný sa vyučil sa predavača v obci Staithes. Po zhruba roku a pol ho však zaujala práca na lodi. Odchádza do mesta Whitby a naskytá sa mu príležitosť pracovať na lodnej preprave uhlia pod Johnom Walkerom. Získava zručnosti v matematike, geometrii, trigonometrii, navigácii a astronómii.

Royal Society

V roku 1755 sa rozhodol ako dobrovoľník vstúpiť do Kráľovského námorníctva. V tom čase sa Británia nachádza v tzv. sedem ročnej vojne s Francúzskom. V roku 1758 dostáva Cook šancu mapovať na lodi Pembroke čast pobrežia severnej Ameriky a ústia rieky Sv. Vavrinca. V roku 1762 sa vracia naspäť do Veľkej Británie a žení sa s Elizabeth Batts s ktorou neskôr splodí šesť detí. Zanedlho sa však opäť vracia mapovať oblasť Newfoundlandu a Labradoru. V roku 1764 získava svoje prvé velenie na lodi Grenville a vďaka mapovaniu a astronomickým poznatkom dostáva ponuku na pozorovanie a zaznamenanie prechodu Venuše cez dráhu slnka na južnej pologuli.

Prvá plavba

Dňa 26. Augusta 1768 vypláva na lodi Endeavour spolu so svojou deväťdesiatštyri člennou posádkou. Plavba pokračovala popri pobreží južnej Ameriky, oboplávaním mysu Horn a 13. apríla 1769 zakotvila Endeavour na pobreží Tahiti. Pozorovanie astronomického úkazu prebehlo 3. Júna, medzitým Cook mapoval priľahlé ostrovy a zbieral vzorky fauny a flóry. Cook mal medzi inými, aj tajnú úlohu a to preskúmať a zmapovať oblasť južných morí. Išlo o potvrdenie existencie nového kontinentu Terra Australis. Cook zamieril k Novému Zélandu, oboplával ho a detailne zmapoval. Jeho ďalšia trasa smerovala na západ konkrétne juhovýchodné pobrežie Austrálie, kde dorazil 19. apríla 1770. Po prvý krát sa stretáva s domorodými obyvateľmi Austrálie. Jeho cesta zanedlho pokračuje na sever kde však takmer stroskotal na Veľkom koralovom útese (dodnes pohrebisko desiatok lodí). Po opravení lode jeho plavba pokračovala ďalej cez Torresovu úžinu, Indonéziu, Mys dobrej nádeje a 12. Júla 1771 sa doplavil naspäť do Británie.

Druhá plavba

V auguste v roku 1771 bol vymenovaný za veliteľa. Krátko na to sa opäť vydáva na expedičné chodníčky, tento krát na lodiach Resolution a Adventure. Jeho cieľom bolo tento krát preskúmať južnú časť Tichého oceánu. Ako prvému sa mu podarilo prekročiť hranicu južného polárneho kruhu a pri svojom návrate bol povýšený na kapitána. V roku 1776 sa stal čestným držiteľom Coplyho zlatej medaily.

Tretia plavba

Jeho zapálenie pre plavbu ho vyhnalo v roku 1776 opäť na more. Za úlohu mal nájdenie severozápadnej cesty okolo Ameriky, Aljašky a Kanady. V roku 1778 ako prvý Európan navštívil Havajské ostrovy a po krátkom čase sa vydal preskúmať západné pobrežie Ameriky no po krátkom čase kvôli technickým problémom sa vracia nazad na Havaj.

Smrť moreplavca

Domorodci ho tento krát neprijali s nadšením a po vzájomných konfliktoch, boli 14. Februára 1799 James Cook a štyria členovia jeho posádky zabití. Jeho najväčším prínosom bolo získanie veľkého počtu poznatkov o vodách  Tichého oceánu.

CAPTCHA code