Paul Newman new

Paul Newman

Paul Newman
15 hlasov, 4.00 priemerné hodnotenie

(26.01.1925 – 26.09.2008)

Americký herec, filmový režisér. Okrem toho profesionálny závodný jazdec a tiež majiteľ pretekárskeho tímu.

Životopis

Mladosť

Paul Leonard Newman sa narodil 26. januára 1925 v Clevelande v americkom štáte Ohio. Jeho otec Arthur vlastnil obchod so športovým tovarom a matka Teresa bola ženou v domácnosti, ktorá milovala divadlo. Napriek tomu, že už na strednej škole okúsil herectvo, keď hral v školských hrách, dúfal, že sa raz stane profesionálnym športovcom.

Školské časy

Po absolvovaní strednej školy v roku 1943, krátko navštevoval vysokú školu, než sa pridal k americkému námorníctvu. Chcel vstúpiť k leteckým jednotkám a stať sa pilotom, no to sa mu kvôli jeho farbosleposti nesplnilo. Slúžil teda ako radista a časť druhej svetovej vojny strávil v Pacifiku.

Kariéra

Vojenskú službu ukončil v roku 1946. Získal športové štipendium na Kenyon College a hral futbal až do incidentu v bare, po ktorom ho z tímu vyhodili. Po promócii sa presťahoval do Chicaga a vzal si herečku Jackie Witte, ktorá mu čoskoro porodila syna, Scotta. Newman a jeho rodina sa potom presťahovali do Connecticutu, kde študoval herectvo na univerzite Yale. Po roku Yale opustil a skúšal svoje šťastie v New Yorku.

Na Broadwayi Newman debutoval v komédii Picnic v roku 1953, ktorá bola hraná 14 mesiacov. V roku 1954 Paul Newman debutoval vo filme The Silver Chalice, za ktorý však dostal nelichotivé recenzie. Pendloval medzi New Yorkom a Hollywoodom, aby hral aj v televízii aj na Broadwayi.

V roli boxera Rockyho Graziana v Somebody Up There Likes Me (1956) sa Newman presadil ako seriózny herec. Jeho ďalším filmom bol film The Long Hot Summer (1958), uznávaná adaptácia poviedok Williama Faulknera. V tomto filme si zahral okrem iných aj s Joanne Woodward, ktorá sa čoskoro stala jeho druhou manželkou.

Úspech a ocenenia

Toho istého roku zažiaril po boku Elizabeth Taylor. Zahral si postavu Bricka vo filmovej verzii hry Tennessee Williamsa, Cat on a Hot Tin Roof (1958). Za túto rolu bol po prvý krát nominovaný na cenu Academy Award. V roku 1961 sa predstavil v jednej zo svojich najslávnejších rolí. Vo filme The Hustler (1961) si zahral profesionálneho hráča biliardu, Fast Eddie Felsena, začo získal druhú nomináciu Academy Award. Tretiu a štvrtú nomináciu získal za filmy Hud (1963) a Cool Hand Luke (1967).

Nasledujúceho roku sa zaslúžil o ďalšie 4 nominácie pre film Rachel, Rachel (1968), ktorý Newman režíroval. Zahrala si v ňom aj jeho manželka Joanne Woodward.

Menej známy film Winning (1969), ho priviedol k pretekaniu. Ako súčasť jeho prípravy na rolu sa zúčastnil profesionálneho vodičského kurzu, kde si pretekanie zamiloval.

Toho istého roku hral Newman po boku Roberta Redforda v Butch Cassidy and the Sundance Kid (1969). Dvojica zaznamenala u divákov obrovský úspech a tak si kamarátstvo na plátne zopakovali v The Sting (1973).

Filantrop

V roku 1977 sa Newman stal profesionálnym pretekárom. Začiatkom 80. rokov založil vlastnú potravinársku spoločnosť Newman’s Own, ktorá vyrábala šalátové dresingy. Odvtedy sa firma i sortiment rozrástli a viac ako 250 mil. dolárov bolo darovaných na charitu po celom svete.

Známy svojou láskou k závodným automobilom prepožičal Newman svoj výrazný hlas bývalému pretekárskemu autu v animovanom filme Cars (2006). Nasledujúci rok Newman vyhlásil, že odchádza do dôchodku. Paul Newman podľahol rakovine vo svojom dome vo Westporte v štáte Connecticut dňa 26. septembra 2008.

CAPTCHA code