Tennessee Williams new

Tennessee Williams

Tennessee Williams
2 hlasov, 3.00 priemerné hodnotenie

(26.03.1911 – 25.02.1983)

Americký spisovateľ, významný dramatik 20. storočia.

Životopis

Tennessee Williams sa narodil ako Thomas Lanier Williams III. dňa 26. marca 1911, v Columbuse, v americkom štáte Mississippi. Bol druhým z troch detí Cornelie a Edwina Williamsa. Vychovávala ho prevažne matka. S otcom, ktorý uprednostňoval prácu pred rodičovstvom mal skôr napätý vzťah.

Mladosť

Detstvo mal pomerne pokojné, no to sa zmenilo, keď sa rodina presťahovala do St. Louis v Missouri. Následne sa uzavrel do seba a začal písať. Ani manželstvo jeho rodičov nebolo v tom čase vôbec harmonické. Napätá rodinná situácia mu však poskytovala námety pre svoju literárnu činnosť.

Nervový kolaps

V roku 1929 sa Williams zapísal na univerzite v Missouri aby študoval žurnalistiku. Čoskoro potom však školu opustil kvôli otcovmu naliehaniu, vziať miesto predavača v obuvníckej firme. Túto monotónnu prácu však neznášal a trpel depresiami, ktoré ho priviedli až k nervovému zrúteniu.

Po zotavení sa v roku 1936 Williams prihlásil na Washington University v St. Louis, kde napísal hru Me, Vashya (1937). V roku 1938 prešiel na University of Iowa, kde nasledujúci rok spromoval. Okolo roku 1939 tiež prijal meno Tennessee Williams, ako svoje profesionálne meno. Údajne mu práve na škole prischla táto prezývka a to najmä kvôli jeho silnému južanskému prízvuku.

Sľubná kariéra

V roku 1940 debutovala v Bostone jeho hra Battle of Angels, na ktorú dostal grant vo výške 1000 dolárov od Rockefellerovej nadácie. Hra napriek tomu nebola prijatá s nadšením. Rockefellerov grant mu však zaistil pozornosť a Williams dostal šesťmesačnú zmluvu od filmového štúdia Metro Goldwyn Mayer v Hollywoode, kde zarábal 250 dolárov týždenne.

Počas zimy 1944-45 hra The Glass Menagerie získala výnimočne dobré recenzie. Zo Chicaga ju presťahovali do New Yorku, kde sa okamžite stala obrovským hitom na Broadwayi.

Obrovský úspech a slávu mu zaistila jeho ďalšia hra A Streetcar Named Desire (Električka zvaná túžba) v roku 1947. Za túto hru dokonca získal i svoju prvú Pulizerovu cenu. I napriek sláve a peniazom sa ale neustále obával toho, že nebude schopný svoj úspech zopakovať.

Jeho nasledujúce práce zožali ďalšiu chválu. Hrami z tohto obdobia boli napríklad Camino Real, Cat on a Hot Tin Roof (Mačka na rozpálenej plechovej streche) a Sweet Bird of Youth.

Zložité obdobie

60. roky však boli pre Williamsa ťažšími časmi. Jeho diela dostali slabé recenzie a dramatik nachádzal útechu v alkohole a drogách. V roku 1969 ho brat dokonca nechal hospitalizovať. Po prepustení neprestal písať. Svoje spomienky a príbeh svojho života popísal v diele Memoirs v roku 1975.

Tennessee Williams zomrel v New Yorku dňa 25. februára 1983, kedy bol nájdený v hotelovej izbe obklopený fľašami vína a liekmi. Zomrel vo veku 71 rokov.

CAPTCHA code