Jozef_Gabčík new

Jozef Gabčík

Jozef Gabčík
3 hlasov, 3.00 priemerné hodnotenie

(08.04.1912 – 18.06.1942)

Člen skupiny československých vojakov, vyslaných z Británie s cieľom zabiť zastupujúceho ríšskeho protektora Reinharda Heydricha.

Životopis

Mladosť

Narodil sa v obci Stránske, neďaleko Rajeckých Teplíc. Ako najmladší z pomedzi štyroch súrodencov v rodine Ferdinanda a Márie Gabčíkovej. Otec počas jeho detstva odcestoval za prácou do Ameriky. Základné vzdelanie dosiahol v obecnej škole v Rajeckých Tepliciach. Následne odchádza do Kovářova na meštianku a všeobecnú živnostenskú školu pokračovaciu.

Začiatky v uniforme

V roku 1932 vstupuje na šesť rokov do armády ako člen 14. pluku v Košiciach. Hneď na to absolvuje poddôstojnícku školu v Prešove. Podarilo sa mu dosiahnuť hodnosť desiatnika. Neskôr je na vlastnú žiadosť prepustený. Dostáva sa mu možnosť pracovať ako civilný zamestnanec v žilinskej továrni na výrobu Yperitov (bojových plynov). Počas marca v roku 1937 prichádza do styku s plynmi a kvôli zdravotnému stavu o miesto prišiel. Avšak nie nadlho a na jeseň 1938 nastupuje ako vedúci skladu s bojovými plynmi v obci Skalka pri Trenčíne. Po vyhlásení Slovenského štátu v marci v roku 1939 prichádzajú do skladov Nemci. Protifašisticky naladený Gabčík však Nemcov prijíma s nevôľou, čo sa prejaví sabotážou s plynom. Výsledkom sú niekoľkí mŕtvy Nemci a značná škoda. V okamihu je odhodlaný ujsť z krajiny. Spolu s ním odchádza aj Ján Dorúšek. Unikajú smerom na sever cez Kysuce a 4. Júna vstupujú do Poľska.

V légiách

Z pohraničnej poľskej dediny sa po pár týždňoch odhodlali na odchod do Krakova, kde sa prvý krát stretávajú s Janom Kubišom. Spoločne sa zapisujú do cudzineckej légie. Koncom júla 1939 sa vydávajú spolu s ostatnými československými legionármi loďou do Francúzska. Výcvik podstúpili v El Arich na severe Sinajského polostrova a neskôr vo francúzskom meste Agde. Dňa 13. Júna 1940 zasiahol do boja s nacistickým Nemeckom neďaleko rieky Marna. Neskôr pri postupe tretej ríše odchádza spolu s legionármi do Británie. Vystrieda niekoľko výcvikových táborov až v lete 1941 dostáva výcvik parašutistu a kurz pre špeciálne misie.

Antropoid

Na jeseň v roku 1941 bol Gabčík spolu s Karlom Svobodom vybraní splniť tajnú úlohu, zabiť tretieho muža nacistického Nemecka Reinharda Heydricha. Počas prípravy na misiu sa však Svoboda zranil a miesto neho vybrali Jana Kubiša. Operácia dostala názov Antropoid. Pod utajenými identitami ako Zdeňek Vyskočil a Otto Strnad odlietajú 28. Decembra 1941z Veľkej Británie. Zoskokprebehol ráno 29.decembra  neďaleko obce Nehvizdy. Prepravujú sa do Prahy a starostlivo plánujú atentát. Nakoniec je rozhodnuté a všetko je naplánované na doobedie 27. Mája. Heydrich sa má prepraviť zo svojho vidieckeho sídla do Prahy na letisko a odtiaľ na stretnutie s Hitlerom. Na samotnom atentáte spolupracuje s Kubišom a Gabčíkom aj skupina príslušníkov miestneho odboja. Dávajú si znamenia o príchode Heydrichovho auta. Na rohu v Holešovičkách auto pribrzďuje, tu však už čaká Jozef Kubiš v balonovom kabáte a klobúku. Samopal Sten-gun schováva v aktovke. Náhle vykročí pred auto, vyťahuje zbraň, namieri a stlačí spúšť no zbraň zlyháva a to aj pri opakovanom pokuse. Dáva sa na útek, no v tom prichádza na scénu Kubiš s trhavinou, ktorú hádže pod auto. Výbuch zasiahol a ťažko zranil Heydricha. Pri následnej prestrelke zomiera šofér Heydrichovho auta a samotný Reinhard Heydrich je s ťažkými zraneniami prevezený do nemocnice. Na následky zranení však 4. júna podľahne.

Odplata

Ako pomsta a zároveň výstraha za pomoc pri atentáte na Heydricha boli tisíce čechov pozatýkaní a zavraždení. Obce Lidice a Ležáky vypálené a ich obyvatelia vyvraždení. Rozkaz prišiel od samotného Hitlera. Zároveň sa začína hon na parašutistov a členov odboja. Atentátnici sa ukráývali na rôznych miestach až skončili v katakombách pod pravoslávnym kostolom na Resselovej ulici v Prahe. Darilo sa im unikať pozornosti nacistov. Napokon k ich prezradeniu prispela zrada jedného z obyvateľov. Dňa 18. Júna 1942 Nemci obkľúčili kostol a s trojicou Kubiš, Opálka a Švarc nachádzajúcich sa v kostole zvádzali tuhý boj. Po strate munície spáchali muži samovraždu, aby nepadli do rúk nacistom. V krypte pod kostolom sa nachádza ešte štvorica Gabčík, Hrubý, Valčík a Bublík ktorí taktiež dlho odolávajú nemeckej presile, ale nakoniec taktiež ukončia svoj život, akoby mali padnúť do nemeckého zajatia.

Po vojne bolo Jozefovi Gabčíkovi niekoľko vyznamenaní z Československa ako aj z Veľkej Británie.

CAPTCHA code