Coco Chanel
(19.08.1883 – 10.01.1971)
Francúzska módna návrhárka a zakladateľka značky Chanel.
Životopis
Detstvo
Známa módna návrhárka Coco Chanel sa narodila ako Gabrielle Bonheur Chanel 19. augusta 1883, v Saumur vo Francúzsku. Jej matka zomrela, keď mala šesť rokov a jej otec, podomový obchodník, zostal sám s piatimi deťmi. Tie rýchlo posunul príbuzným a Coco sa dostala do sirotinca katolíckeho kláštora, kde sa vyučila za krajčírku. Keď mala 18, opustila sirotinec a začala pracovať pre miestneho krajčíra.
Cesta k móde
V 23 rokoch sa stala milenkou dediča Etienne Balsana a presťahovala sa do jeho zámku, kde žila tri roky. Tu začala vo svojom voľnom čase navrhovať a vytvárať klobúky, čo sa potom premenilo v komerčný podnik. Čoskoro ho opustila kvôli ešte bohatšiemu Arthurovi “Boy” Capelovi, ktorý financoval jej prvé obchody. Obaja títo muži boli nápomocní pri jej prvom podnikaní v móde.
Začiatky podnikania
V roku 1910 otvorila Coco Chanel svoj prvý obchod na Rue Cambon v Paríži, kde začala predávať klobúky. Neskôr pribudli obchody v Deauville a Biarritz. Začína robiť oblečenie. Obchody jej šli tak dobre, že v roku 1916 už bola schopná vrátiť Capelovi jeho pôvodné investície. Preferovala uvoľnenú, pohodlnú módu, krátke sukne, ležérny vzhľad, ktoré boli v ostrom kontraste s korzetovou módou populárnou v predošlých desaťročiach.
Invencie vo svete módy a kozmetiky
V roku 1922 bol do sveta vypustený parfum Chanel N°5, ktorý zostáva populárny i v súčasnosti. V roku 1924 Coco Chanel urobila dohodu s bratmi Wertheimerovými – Pierrom a Paulom, ktorí boli riaditeľmi významnej firmy Bourgeois. Tí úplne financovali výrobu, marketing a distribúciu parfumu Chanel N°5. Dostali 70 percent zo zisku, Théophile Bader 20 percent a Coco Chanel 10.
Ďalším revolučným dizajnom boli jej takzvané malé čierne šaty v roku 1920. Čiernu farbu si vzala v súvislosti so smútkom a ukázala sa jej vhodnosť pre elegantné večerné spoločenské odevy.
Zvrat v kariére
Hoci mala medzinárodná hospodárska kríza v roku 1930 negatívny dopad na jej spoločnosť, až druhá svetová vojna viedla k uzavretiu podniku. Musela prepustiť svojich zamestnancov a pozatvárať obchody. Počas nemeckej okupácie Francúzska sa zaplietla s nemeckým vojenským dôstojníkom Hansom Guntherom von Dincklage a tak dostala špeciálne povolenie na pobyt vo svojom byte v hoteli Ritz. Toto sa podpísalo pod úpadok jej popularity a následný exil v Švajčiarsku. V roku 1954 sa úspešne vrátila na módnu scénu. Jej prirodzené, ležérne oblečenie opäť upútalo pozornosť.
Napriek pokročilému veku, chorobe a únave Coco Chanel pracovala až do samého konca svojho života, keď v nedeľu 10. januára 1971 v hoteli Ritz zomrela.