Norman Mailer new

Norman Mailer

Norman Mailer
0 hlasov, 0.00 priemerné hodnotenie

(31.01.1923 – 10.11.2007)

Americký spisovateľ, filmový producent a režisér. Známy najmä vďaka románu Nahí a mŕtvi, jedného z najslávnejších amerických románov o druhej svetovej vojne.

Životopis

Rodina

Norman Kingsley Mailer (židovským menom Nachem Malek) sa narodil 31. januára 1923 v Long Branch v americkom New Jersey. Jeho otec, Isaac Barnett Mailer, bol juhoafrický židovský emigrant. Matka Fanny, bola rodená Američanka, ktorej rodina prevádzkovala v New Jersey miestny obchod s potravinami.

Vzdelanie a literatúra

Keď mal Mailer 9 rokov, presťahoval sa s rodinou do Brooklynu. Ako vynikajúci študent sa už vo svojich 16 rokoch zapísal na Harvard University. V druhom ročníku na univerzite zahorel láskou k literatúre. Po absolvovaní Harvardu v roku 1943, bol povolaný do americkej armády. Krátko po svadbe s Beou Silverman, v roku 1944, bol poslaný na Filipíny. Svoju vojenskú kariéru zavŕšil ako kuchár v okupovanom Japonsku. Jeho skúsenosti v armáde zúročil pri písaní svojej prvej, z časti autobiografickej knihy The Naked and the Dead (Nahí a mŕtvi) počas štúdia na Sorbonne v Paríži. Kniha mu okamžite priniesla slávu hoci mal len 25 rokov.

V roku 1955 Mailer a jeho priatelia Daniel Wolf a Edwin Fancher založili noviny The Village Voice, známe jeho odvážnym a kontroverzným písaním. V roku 1959 prišiel so zbierkou nedokončených príbehov Advertisements for Myself. Nasledujúcimi románmi An American Dream (Americký sen) z roku 1965 a Why Are We in Vietnam? (Prečo sme vo Vietname?) z roku 1967 si získal novú, mladšiu generáciu čitateľov. Tieto knihy vyjadrili Mailerov pohľad na problematiku, ktorá ležala pod povrchom amerického života.

Ocenenia

Mierový pochod vo Washingtone v roku 1967 a prezidentské konvencie v 1968 boli pre Mailera kvalitným materiálom pre písanie. Mailer, skúsený reportér, premieňal svoje poznámky na romány literatúry faktu pomocou štýlu novej žurnalistiky. V nej sú skutočné udalosti popísané s prídavkom rozprávania, dialógov a viacerých hľadísk pohľadu. Z washingtonských udalostí sa stala kniha The Armies of the Night: History as a Novel, the Novel as History (1968), za ktorú Mailer získal cenu National Book Award a Pulitzerovu cenu.

Z Mailerovej biografie herečky Marilyn Monroe z roku 1973, Marilyn, sa predalo viac kópií než z ktorejkoľvek z jeho kníh s výnimkou knihy Nahí a mŕtvi. V nej tvrdil, že Monroe bola zavraždená agentmi FBI a CIA kvôli jej afére s Robertom Kennedym.

V roku 1987 režíroval Mailer svoj prvý film Tough Guys Don’t Dance. V priebehu roka 1990 sa znova vracia k životopisným esejám a románom. Portrait of Picasso As A Young Man (1995) a Oswald’s Tale: An American Mystery (1995) však dostali úbohé recenzie.

Mailerov posledný román, The Castle in the Forest, o detstve Adolfa Hitlera, bol jeho ďalším úspechom. Bol publikovaný v roku 2007. Mailer zomrel 10. novembra 2007 v New Yorku, práve v čase prípravy pokračovania úspešného diela.

CAPTCHA code