Grace Kelly new

Grace Kelly

Grace Kelly
5 hlasov, 4.00 priemerné hodnotenie

(02.11.1929 – 14.09.1982)

Americká herečka, ktorá je dodnes symbolom krásy a ženskosti. Od roku 1956 do 1982 bola tiež monackou kňažnou.

Životopis

Rodinné pomery

Grace Patricia Kelly sa narodila 12. novembra 1929, vo Philadelphii v americkom štáte Pennsylvánia. Narodila sa ako tretie zo štyroch detí a bola pomenovaná podľa otcovej sestry, ktorá zomrela vo veľmi mladom veku. Jej rodičia boli írskeho a nemeckého pôvodu. Jej otcom bol John Brendan “Jack” Kelly, milionár, ktorý vlastnil jeden z najúspešnejších tehliarskych podnikov na východnom pobreží. Matka, Margaret Katherine Majer, bola prvou trénerkou atletických družstiev žien na univerzite v Pennsylvánii.

Herectvo a modeling

Lásku k herectvu v sebe objavila už vo veľmi mladom veku. Okrem účasti v školských hrách a na spoločenských udalostiach, spolu s matkou a sestrou robila príležitostne modelku. Po strednej škole sa Kelly rozhodla naplno venovať hereckej kariére, aj napriek námietkam rodičov. Zapísala sa preto do Americkej akadémie dramatických umení v New Yorku a popri štúdiu pracovala na čiastočný úväzok ako modelka. Objavila sa tiež v niekoľkých reklamách a na obálkach časopisov ako Cosmopolitan a Redbook.

Televízna hviezda

Po spromovaní ju televízny producent Delbert Mann obsadil ako Bethel Merriday do rovnomennej adaptácie románu Sinclaira Lewisa. Bol to jej prvý z takmer šesťdesiatich živých televíznych programov. Úspech v televízii jej nakoniec priniesol úlohu v celovečernom filme. Kelly debutovala vo filme Fourteen Hours (1951) vo svojich 22 rokoch. Vo filme očarila svojho hereckého kolegu Garyho Coopera, ktorý jej pomohol získať úlohu jeho mladučkej manželky vo filme High Noon (1952). O rok neskôr získala rolu vo filme Mogambo (1953), kde si zahrala popri Clarkovi Gableovi a Ave Gardner. Počas natáčania v Afrike mala s Gableom dokonca pomer.

Film Mogambo znamenal v jej kariére zlom. Bola nominovaná na svoju prvú cenu Academy Award a získala Zlatý glóbus za najlepšiu herečku vo vedľajšej úlohe. Uzavrela tiež sedemročnú zmluvu s filmovým štúdiom MGM.

Počas 50-tych rokov Kelly natočila tri filmy s legendárnym majstrom napätia Alfredom Hitchcockom, ktorý sa neskôr stal jej blízkym priateľom i mentorom. Boli to snímky Rear Window (1954), Dial M for Murder (1954)To Catch a Thief (1955).

V roku 1954 si Kelly zahrala postavu Georgie Elgin, zanedbanej manželky alkoholika, v The Country Girl vedľa Binga Crosbyho. Postavu divákom podala surovo, pre ňu tak netypicky, za čo si vyslúžila nomináciu na Oscara za najlepší ženský herecký výkon.

Jeden rok po Hitchcockovom filme To Catch a Thief  bolo oznámené, že sa Kelly vydá za monackého princa Rainiera III. Kelly sa stretla s princom po spoločnom fotení na filmovom festivale v Cannes. Svadba, ktorá sa konala dňa 19. apríla 1956, bola jednou z najdrahších a najviac diskutovaných v danom desaťročí. Rodina Kellyovcov dokonca musela princovi zaplatiť veno 2 milióny dolárov, ktoré boli rovno investované do svadby. Čoskoro potom, Kelly oznámila, že s hereckou kariérou končí. Okrem toho sa musela vzdať amerického občianstva a princ Rainier jej filmy v Monaku zakázal.

Jej posledný film, High Society, vyšiel neskôr v roku 1956. Táto hudobná komédia s Frankom Sinatrom a Bingom Crosbym bola jej posledným filmovým úspechom. Mnohé pokusy zo strany filmových tvorcov prilákať Princeznú Grace späť do filmového priemyslu zostali len pokusmi, keďže sa naplno venovala úlohe princeznej Monaka.

Kelly vzorne pôsobila v mnohých charitatívnych a dobročinných organizáciách a okrem toho porodila manželovi tri deti, princeznú Caroline, princa Alberta, a princeznú Stéphanie.

Nešťastie v kopcoch

Dňa 14. septembra 1982 sa však stala tragédia. Grace a jej mladšia dcéra šli samé v aute pozdĺž strmých útesov v regióne Côte d’Azur v južnom Francúzsku. Grace dostala mŕtvicu a stratila kontrolu nad vozidlom, ktoré spadlo z útesu. Matku i dcéru urýchlene previezli do nemocnice. Princezná Stéphanie prežila s menšími zraneniami, no Grace bola 24 hodín v bezvedomí až napokon 14. septembra 1982 vo veku 52 rokov zomrela.

CAPTCHA code