Bing Crosby new

Bing Crosby

Bing Crosby
0 hlasov, 0.00 priemerné hodnotenie

(03.05.1903 – 14.10.1977)

Americký herec a spevák. Jeden z najpopulárnejších zabávačov prvej polovice 20. storočia.

Životopis

Harry Lillis Crosby sa narodil v Tacome v americkom štáte Washington 3. mája 1903. Narodil sa ako štvrté zo siedmich detí do rodiny Harry Lincoln Crosbyho a Catherine Helen. Prvé roky strávil v Tacome, než sa spolu s rodinou presťahoval do Spokane, keď mal 6 rokov.

Detstvo

Vo veku sedem rokov, prišla jeho prezývka, ktorá mu zostala po celý život. V tom čase zbožňoval totiž celostránkový kreslený seriál The Bingville Bugle v novinách. Podľa toho ho začal priateľ volať Bingo z Bingvillu a z Binga sa čoskoro stal prosto Bing.

Pretože bola jeho matka veriaca, navštevoval Crosby katolícku školu. Hoci plánoval byť právnikom, počas školy tieto ambície opustil a chcel sa stať hviezdou.

Hudobník

Začína vystupovať so skupinou Musicaladers ako spevák a bubeník. V polovici 20. rokov vytvoril Crosby duo so svojím priateľom Alom Rinkerom. V snahe preraziť sa obaja presťahovali do Los Angeles. Čoskoro sa stali ich vystúpenia pod názvom Two Boys and a Piano populárne a hrali po celom západnom pobreží. Dvojica sa na istý čas pripojila k Paulovi Whitemanovi a jeho jazzovej kapele. Potom vytvorili trio s Harrym Barrisom známe ako Rhythm Boys. Okrem niekoľkých spoločných singlov sa Rhythm Boys objavili i v jednom z prvých Crosbyho filmov King of Jazz (1930).

On Air

Crosby čoskoro začal svoju sólovú kariéru a to so svojou vlastnou rádiovou show. Tá debutovala v roku 1931 a postupne sa stala veľmi úspešnou. Dokonca až tak, že v éteri bežala takmer 30 rokov.

Toho istého roku prišiel Bing Crosby s mnohými hitmi. Boli to piesne ako I Found a Million-Dollar Baby a Just One More Chance. V najbližších rokoch nasledovali hity Please, You’re Getting to Be a Habit With Me a June in January.

Vo filme

Začiatkom 30. rokov podpísal zmluvu so štúdiom Paramount Pictures. Hoci nemal zrovna vzhľad idola ženských sŕdc, svojím šarmom si filmových divákov dokázal získať. Zahral si v hudobných komédiách ako Here Is My Heart (1934), Anything Goes (1936) a mnohých ďalších.

Jeho filmová kariéra priam prekvitala a dosiahla vrchol v roku 1940. Spolu s komikom Bobom Hopom hral v sérii filmov Road to.., ktorá začala filmom Road to Singapore. Nasledujúceho roku sa Crosby spojil s ďalšou hudobnou hviezdou, Fredom Astairom, vo filme Holiday Inn. Práve z tohto filmu pochádza jeden z Crosbyho najväčších hitov, White Christmas.

Ocenenia

Crosby získal cenu Academy Award za najlepší mužský herecký výkon za film Going My Way v roku 1944. Rolu kňaza si zahral i v pokračovaní The Bells of Saint Mary, a za jej stvárnenie bol nominovaný na ďalšiu Academy Award.

V roku 1954 si zahral herca-alkoholika v The Country Girl s Grace Kelly, ktorá hrala jeho manželku. Za tento film získal svoju poslednú nomináciu na Academy Award. V 60. rokoch sa viac zameriava na televízne programy. Objavoval sa v mnohých televíznych špeciáloch a v rokoch 1964-1970 v programe The Hollywood Palace.

Smrť na greene

Počas celého života bol Bing Crosby vášnivým hráčom golfu. Tomu sa venoval i počas svojich posledných rokov. Zomrel 14. októbra 1977, kedy utrpel infarkt po tom, čo odohral 18 jamiek na golfovom ihrisku blízko Madridu.

CAPTCHA code