Clark Gable new

Clark Gable

Clark Gable
4 hlasov, 3.50 priemerné hodnotenie

(01.02.1901 – 16.11.1960)

Americký filmový herec. Do sŕdc divákov sa zapísal najmä stvárnením postavy Rhetta Butlera vo filme Odviate vetrom.

Životopis

Rodina

William Clark Gable sa narodil v Cadize, v Ohiu. Otcom bol William Henry Gable, ktorý pracoval na ropných vrtoch a matkou Adeline Gable. Matka ho pokrstila ako katolíka a zomrela na nádor na mozgu, keď mal malý Clark len sedem mesiacov.

Jeho otec sa v roku 1903 znovu oženil. Jeho nevlastná matka Jeannie mala na Clarka veľký vplyv. Urobila z neho dobre vychovaného a dobre oblečeného gentlemana. Tiež ho naučila hrať na klavír, keď mal 13 rokov.

Dráha herca

Gable odišiel zo strednej školy, keď mal 16 a začal pracovať v továrni na pneumatiky. Rozhodol sa, že sa stane hercom, po tom ako raz večer videl hru The Bird of Paradise. Keď však jeho nevlastná matka zomrela v roku 1919, šiel pomáhať otcovi na ropné polia v Oklahome.

Po troch rokoch sa pridal k putovnému divadlu, ktoré však rýchlo skrachovalo. Následne sa pripojil k inej spoločnosti, kde sa stretol s Josephine Dillon, divadelnou manažérkou. Dillon, ako bývalá herečka a uznávaná divadelná pedagogička vzala Gabla pod svoje krídla. Netrvalo dlho kým sa zosobášili a presťahovali do Hollywoodu.

Štart v Hollywoode

V roku 1930 sa rozviedli a Gable sa oženil s Mariou Langham. Dostával najmä role v nemých filmoch no nebol oň veľký záujem, tak sa vrátil späť k divadlu. Potom prišla zmluva so štúdiom MGM, ktorá trvala dvadsaťtri rokov. Následne debutoval ako zloduch vo westernovom filme Painted Desert v roku 1931.

Počas natáčania Dancing Lady v roku 1933 sa u Gabla vyvinula infekcia ďasien, ktorá si vyžiadala okamžité odstránenie takmer všetkých zubov. Infekcia sa rozšírila do celého tela a zasiahla žlčník. Po návrate ho MGM prepožičala štúdiu Columbia Pictures do filmu It Happened One Night. Za tento film nakoniec dostal Academy Award a začal byť obsadzovaný do rozmanitejších rolí.

Gone with the Wind

V roku 1939 sa objavil ako Rhett Butler v jeho najznámejšom filme Gone with the Wind. Stal sa symbolom mužnosti, bol obdivovaný mužmi a zbožňovaný ženami.

V roku 1942 v Clarkovom živote došlo k tragédii. Carole Lombard, jeho tretia manželka a životná láska, zomrela pri leteckom nešťastí. Následne sa prihlásil k americkému letectvu a zúčastnil sa na piatich bombardovacích akciách nad Nemeckom.

Po návrate na scénu točil aspoň jeden film ročne. Z tejto doby sú významnejšími predovšetkým Soldier of Fortune a The Tall Men. Za jeden z jeho najlepších výkonov sa považuje film The Misfits s Marilyn Monroe a Montgomerym Cliftom, no svoj úspech si už nevychutnal.

Dva dni po tom, čo dokončil natáčanie, Clark Gable dostal infarkt. Zomrel 16.novembra 1960.

CAPTCHA code