Winston Churchill
(30.11.1874 – 24.01.1965)
Britský premiér, štátnik, vojak a spisovateľ, no najmä vedúca osobnosť Británie počas druhej svetovej vojny. Patrí medzi najvýznamnejších politikov 20. storočia.
Životopis
Detstvo a rodinné pomery
Celým menom Sir Winston Leonard Spencer-Churchill, sa narodil na zámku Blenheim vo Woodstocku do šľachtickej rodiny. S otcom Lordom Randolphom Churchillom mali odmeraný vzťah, preto sa malý Winston upol na matku Jennie Jerome, avšak ani z jej strany to nebola tá pravá materinská láska.
Štúdium
Churchill ako dieťa navštevoval niekoľko súkromných základných škôl, no v žiadnej nedosahoval uspokojivé výsledky. Ako dvanásťročný prestúpil v roku 1888 na Harrow School. Následne sa po úspešnom ukončení zapisuje na vojenskú školu Royal Military College v meste Sandhurst. Až na tretí pokus sa mu však podarilo zvládnuť vstupný test. Ku koncu štúdia však už patrí medzi najlepších v triede.
Armáda
Po štúdiu sa stáva vojnovým korešpondentom. V roku 1895 pôsobí na Kube a o rok neskôr v Indii a následne v Sudáne. Počas Búrskych vojen pracuje pre denník Morning Post v Južnej Afrike, kde je neskôr zajatý a väznený. Podarí sa mu však uniknúť. Správa o jeho úteku sa rýchlo rozšíri a z Churchilla sa stáva hrdina.
Politická kariéra
V roku 1899 kandiduje za konzervatívcov do dolnej komory parlamentu avšak bezúspešne. Svoj pokus zopakuje o rok na to, opäť za konzervatívcov. Vďaka popularite jeho úteku zo zajatia v Južnej Afrike je tento krát úspešný. V roku 1904 sa však pridáva na stranu liberálov nakoľko nesúhlasí s vtedajšou politikou konzervatívcov. V roku 1905 zvíťazili liberáli vo voľbách a o rok na to získava Churchill post zástupcu ministra kolónií. Dňa 2. Septembra 1908 sa žení s Clementine Hozierovou a neskôr splodia štyri deti. V tom istom roku sa stáva ministrom obchodu a v roku 1910 ministrom vnútra. Nasledujúci rok je vymenovaný za prvého lorda Admirality.
Prvá svetová vojna
Počas prvej svetovej vojny bol Churchill jedným zo zástancov myšlienky vylodenia jednotiek na Dardanelách v tzv. bitke o Gallipoli. Avšak misia skončila katastrofálne a Churchill o hodnosť prvého lorda Admirality prišiel. Následne sa v septembri pripája k armáde na západnom fronte. V roku 1917 sa vracia do politiky ako Minister of Munitions (v preklade minister zbrojenia). Neskôr v rokoch 1919 až 1921 zastáva funkcie ministra vojny a ministra letectva. V rokoch 1924 až 1929 pôsobí ako kancelár štátnej pokladnice (minister hospodárstva), avšak vďaka jeho chybnému rozhodnutiu vrátiť sa k tzv. zlatému štandardu, znamenal úpadok libry a hospodársky pokles. Jeho popularita prudko klesla. Na istý čas nezastával významnú funkciu, bol radovým poslancov. Ostro však vystupoval proti priateľskej politike Britskej vlády v zápase Indie o samostatnosť s ktorou nesúhlasil. V tom čase vystupoval a verejne vyjadroval svoje obavy z rozpínavosti Adolfa Hitlera.
Druhá svetová vojna
Dňa 4. Septembra 1939, deň po vstupe Británie do vojny sa opäť stáva prvým lordom Admirality. V máji roku v 1940 odstupuje Britský premiér Neville Chemberllain a jeho miesto následne zaujme Churchill. Počas druhej svetovej vojny viedol vojnu proti nacistickému Nemecko a jeho spojencom. Po vstupe USA a ZSSR do vojny neúnavne budoval bilaterálne vzťahy. A spolupodieľal sa na vytvorení hraníc povojnovej Európy. Svojimi rozhodnutiami zabezpečil stabilné fungovanie Británie no niektoré z jeho rozhodnutí alebo postojov najmä v zahraničnej politike dodnes vyvolávajú protichodné názory.
Povojnové časy
Nepopulárne rozhodnutia a postoje ako aj chyby z predchádzajúceho politického pôsobenia zapríčinili jeho prehru vo voľbách v roku 1945. V Parlamente však zotrváva naďalej ako poslanec. Vo voľbách v roku 1950 opätovne jeho strana prehráva, no po vyhlásení predčasných volieb v roku 1951 získava po víťazstve post premiéra.
Koniec kariéry a posledné chvíle
Jeho vyšší vek, ale najmä zdravotný stav mu už nedovoľoval dlhšie zotrvávať na poste premiéra a tak 5. Apríla 1955 odstupuje. Churchill po odstúpení odchádza mimo politického diania a venuje sa iba rodine a odpočinku.
Dňa 15. januára 1965 dostáva už druhú mozgovú porážku, ktorá ho pripúta na lôžko. Krátko na to však 24. januára 1965 Winston Churchill zomiera.
Pohreb sa konal 30. januára 1965 v katedrále sv. Petra v Londýne. V doposiaľ najväčšom štátnom pohrebe v dejinách Británie, mu prišlo vzdať hold stodvanásť predstaviteľov krajín sveta. Následne ho pochovali na rodinnom pozemku v kostole sv. Martina v Bladone neďaleko Woodstocku.
Držiteľ Nobelovej Ceny
Winston Churchill počas svojho života napísal niekoľko autobiografických diel, no najmä diela s historickou tematikou ako A History of the English-Speaking Peoples, The Second World War, The World Crisis, Great Contemporaries While England Slept. Za jeho spisovateľskú činnosť mu bola v roku 1953 udelená Nobelova cena za literatúru.