Walt Disney new

Walt Disney

Walt Disney
19 hlasov, 3.58 priemerné hodnotenie

(05. 12. 1901 – 15. 12. 1966)

Bol americký scenárista, režisér, filmový producent a animátor. Dôležitý je najmä jeho prínos v americkom zábavnom priemysle  v 20. storočí.

Životopis

Rané roky

Walter Elias Disney sa narodil 5. decembra 1901 v Hermose v americkom štáte Illinois. Jeho otcom bol Elias Disney a matkou Flora Call Disney. Walt Disney bol jedným z piatich detí, mal troch bratov a jednu sestru. Väčšinu svojho detstva prežil v Marceline, v Missouri, kde sa veľmi skoro začal venovať kresleniu. Dokonca si privyrábal predávaním svojich kresieb susedom a rodinným známym. Svoju umeleckú kariéru začal štúdiom umenia a fotografovania na McKinleyho strednej škole v Chicagu. Tu prispieval do školských novín svojimi kresbami s vlasteneckou tematikou počas prvej svetovej vojny. Keď mal Disney 16 rokov, odišiel zo školy, aby vstúpil do armády. Nebol však plnoletý a tak ho odmietli. Namiesto toho sa pripojil k Červenému krížu a bol poslaný do Francúzska, kde riadil sanitku.

Prvé úspechy i neúspechy

Keď sa v roku 1919 vrátil z Francúzska, rozhodoval sa, či sa má stať hercom alebo umelcom v novinách. Jeho brat Roy mu zohnal prácu v umeleckom štúdiu Pesmen-Rubin, kde stretol animátora Ubbe Iwerksa. Neskôr rozbehol malú spoločnosť s názvom Laugh-O-Grams, ktorá nakoniec vyhlásila bankrot. S kufrom a dvadsiatimi dolármi zamieril Walt do Hollywoodu aby začal odznova. Disney a jeho brat Roy, čoskoro založili spolu s Iwerksom Disney Brothers Studio v Kalifornii. Ich prvá zmluva bola s newyorskou distribútorkou Margaret Winklerovou, o distribúcii ich animovaných filmov série Alice Comedies.

13. júla 1925 sa Walt oženil s jednou zo svojich prvých zamestnancov, Lillian Boundsovou, v Lewistone v Idaho. Neskôr mali spolu dve dcéry, Diane a Sharon.

V roku 1928 vytvorili Walt Disney a Ub Iwerks vo Walt Disney Studios postavičku, ktorú nazvali Mickey Mouse. Základom pre jeho vytvorenie bola myš, ktorú mal Walt ako domáceho miláčika pri práci v jeho Laugh-O-Grams štúdiu v Kansas City. Mickey sa stal oficiálnym maskotom spoločnosti Walta Disneyho.

V roku 1932 získal Walt a jeho štúdio prvú cenu Academy Awards za prvú farebnú animáciu nazvanú Kvety a stromy.

Snehulienka a sedem trpaslíkov

Dňa 21. decembra 1937 mal premiéru prvý celovečerný animovaný muzikál Snehulienka a sedem trpaslíkov. Zarobil neuveriteľných 1 499 000 dolárov a priniesol štúdiu celkovo osem Oscarov. Počas nasledujúcich piatich rokov, Walt Disney Studios dokončilo ďalšie celovečerné animované klasiky ako Pinocchio, Fantasia, Dumbo a Bambi.

V roku 1955 otvoril Disney svoj zábavný park Disneyland za 17 miliónov dolárov. Bolo to miesto, kde sa deti a ich rodiny mohli zabávať a stretať sa s „disneyovskými“ postavičkami.

Niekoľko rokov od otvorenia začal Disney plánovať nový zábavný park na Floride. Ten bol ešte vo výstavbe, keď v roku 1966 diagnostikovali Disneymu rakovinu pľúc. Zomrel 15. decembra 1966, vo veku 65 rokov. Po smrti svojho brata, Roy pokračoval v plánoch na floridský zábavný park, ktorý sa napokon otvoril v roku 1971 pod názvom Svet Walta Disneyho.

CAPTCHA code