Vladimir Nabokov new

Vladimir Nabokov

Vladimir Nabokov
1 hlas, 1.00 priemerné hodnotenie

(22.04.1899 – 02.07.1977)

Americký spisovateľ a kritik a entomológ ruského pôvodu.

Životopis

Mladosť

Vladimir Vladimirovič Nabokov sa narodil 22.apríla 1899 v St. Petersburgu v Rusku do aristokratickej rodiny. Jeho otec, Vladimir Dmitrijevič Nabokov bol právnik, novinár a štátnik. Už v ranom veku sa Vladimir naučil čítať a písať nielen v ruštine, ale i v angličtine a francúzštine. Svoju prvú báseň napísal vo veku 15 rokov a súkromne publikoval dve knihy pred odchodom zo školy.

Po boľševickej revolúcii bola jeho rodina nútená utiecť do Livadiye na Ukrajine a neskôr do Anglicka, kde Nabokov študoval slovanské a románske jazyky na Trinity College v Cambridge.

Rana, ktorá zasiahla jeho rodinu

Vladimirov otec rozhodol, že sa rodina presťahuje do Berlína, kde sa mala usadiť. Avšak, v roku 1922 bol zavraždený pri pokuse zastaviť pokus o atentát zameraný na politika Pavla Miljukova.

Vladimir Nabokov sa vrátil do školy a o rok neskôr promoval. V roku 1923 sa presťahoval do Berlína. Začal písať poviedky a poéziu pre ruské noviny, ktoré založil jeho otec.

V roku 1925 sa oženil s Vierou Slonimovou, ruskou emigrantkou, ktorá mu v roku 1934 dala syna Dmitrija. Nabokov žil v Berlíne pätnásť rokov a vydal 9 románov v ruštine pod pseudonymom Vladimir Sirin, než sa v roku 1940 odsťahoval do Spojených štátov.

Začiatky v Amerike

Tu získal miesto v Americkom prírodovednom múzeu v New Yorku. Zaoberal sa štúdiom motýľov, dokonca pomenoval niekoľko motýľov a publikoval svoje vedecké štúdie.

V roku 1941 Nabokov prijal miesto na Wellesley College. Podieľal sa i na založení ústavu ruštiny na tejto škole. Neskôr pôsobil tiež na Harvarde a Cornellovej univerzite. Vzdal sa písania v ruštine a začal písať beletriu v angličtine. Jeho prvým románom v angličtine bol The Real Life of Sebastian Knight. Počas doby jeho pôsobenia na univerzite tiež publikoval v časopise The New Yorker a ďalších rešpektovaných časopisoch, aby si získal reputáciu.

Lolita

Začiatkom 50. rokov napísal Nabokov svoje majstrovské dielo, Lolita. Knihu bolo spočiatku ťažké predať vydavateľom, ale do desiatich rokov to bol taký úspech, že Nabokov mohol prestať učiť a mohol sa sústrediť len na písanie.

V roku 1961 sa presťahoval do Montreux v Švajčiarsku aby unikol americkej publicite. V roku 1962 vydal román Pale Fire. V roku 1969 vydal knihu Ada or Ardor: A Family Chronicle, ktorú považoval za svoju najlepšiu. Nasledovali knihy Transparent Things (1972) a Look at the Harlequins! (1974). Spolu so synom prekladali tiež jeho práce z ruštiny do angličtiny a anglické práce naopak do ruštiny.

Nabokov zostal vo Švajčiarsku až do svojej smrti v roku 1977, kedy podľahol vírusovej infekcii.

CAPTCHA code