Thomas Alva Edison
(11.02.1847 – 18.10.1931)
Americký vynálezca a podnikateľ. Svojimi vynálezmi akými boli elektrická žiarovka, fonograf a mnohé ďalšie, ovplyvnil život na celom svete.
Životopis
Rodina
Narodil sa 11. februára 1847 v meste Milan v americkom štáte Ohio. Bol posledným zo siedmich detí Samuela a Nancy Edisonovcov. Dospelosti sa však dožili len štyri z detí. Thomasov otec bol politický aktivista z Kanady, ktorý z krajiny musel utiecť. Jeho matka, uznávaná učiteľka, mala na Thomasa v jeho ranom veku najväčší vplyv.
Mladosť
Edison nebol dobrý študent. Keď ho učiteľ označil za zmäteného, vzala ho matka zo školy a začala ho sama učiť doma. Už ako malý chlapec bol fascinovaný mechanickými vecami a chemickými pokusmi. Keď mal Edison 12 rokov, takmer úplne stratil sluch. Mnohí to pripisujú šarlachu, ktorým ochorel v detstve. Ako 12 ročný začal predávať noviny pozdĺž linky železnice Grand Trunk. Čoskoro začal vydávať svoje noviny, ktoré mali medzi pasažiermi úspech a popri tom si založil malé laboratórium v batožinovom vozni, kde robil menšie chemické pokusy. Po požiari, ktorý omylom založil ho sprievodca udrel do hlavy a vyhodil ho z vlaku. To bol ďalší dôvod, ktorý mohol ovplyvniť jeho trvalé narušenie sluchu.
Kým pracoval pre železnice, zachránil malé trojročné dieťa pred prejdením vlakom. Vďačný otec dieťaťa ho odmenil tým, že ho naučil obsluhovať telegraf. V 15 rokoch už bol zamestnaný ako prevádzkovateľ telegrafu. Medzi rokmi 1863 a 1867 cestoval Edison po celom Stredozápade ako potulný telegrafista. Vo svojom voľnom čase veľa čítal, študoval a experimentoval s telegrafickými technikami.
Vynálezy
V roku 1868 sa presťahoval do Bostonu, kde pôsobil v kancelárii Western Union a popri tom pracoval na svojich vynálezoch. V januári 1869 dal výpoveď aby sa im mohol venovať na plný úväzok. Jeho prvým patentovaným vynálezom bolo elektrografické počítadlo hlasov v júni 1869. Po tom ako ho politici odmietli používať, sa rozhodol, že v budúcnosti už nebude strácať čas vymýšľaním vecí, ktoré nikto nechcel.
V roku 1869 sa Edison presťahoval do New Yorku a vyvinul ďalší vynález, stláčací telegraf pre potreby newyorskej burzy. Spoločnosť The Gold and Stock Telegraph Company bola vynálezom tak ohromená, že mu za práva na vynález zaplatila 40 000 dolárov. V tom čase mal Edison ešte len 22 rokov. V roku 1870 si Thomas Edison založil svoje prvé laboratórium a výrobný závod v Newarku, v New Jersey, kde zamestnával niekoľko strojníkov. Ako nezávislý podnikateľ, vytváral početné partnerstvá a rozvíjal svoje výrobky za najvyššiu ponuku. Často to bolo pre spoločnosť Western Union Telegraph Company, inokedy to bolo pre jedného z jej rivalov.
Rodina
V roku 1871 si Edison vzal 16 ročnú Mary Stilwell, ktorá pracovala v jednom z jeho podnikov. Počas 13 ročného manželstva spolu mali tri deti, Marion, Thomasa a Williama. Mary zomrela v roku 1884 zrejme na nádor na mozgu vo veku 29 rokov.
Žiarovka
V roku 1876 otvoril Edison nové laboratórium v Menlo Park v New Jersey. V roku 1877 Edison pracoval na uhlíkovom mikrofóne, ktorým výrazne zlepšil vynález telefónu Alexandra Grahama Bella. Mikrofón prenášal hlasy jasnejšie a vo väčšej hlasitosti. Edisonove experimenty s telefónom a telegrafom viedli k jeho vynálezu fonografu v roku 1877.
Edison sa zameral na elektrický svetelný systém v roku 1878. S podporou sponzorov založil 15. novembra The Edison Electric Light Co., kde sa vykonávali pokusy s elektrickými svetlami. Potom, čo mu bol udelený patent na žiarovku, v januári 1880 Edison vytvoril spoločnosť, ktorá mala dodávať elektrinu do miest.
Druhé manželstvo
Po tom čo v roku 1884 Mary zomrela, sa Edison oženil s Minou Miller dňa 24. februára 1886. Presťahovali sa do veľkého sídla s názvom Glenmont vo West Orange, New Jersey. Edison a Mina si založili vlastnú rodinu. Madeleine sa narodila v roku 1888, Charles v roku 1890 a v roku 1898 Theodore.
V roku 1887 postavil Edison nové, väčšie laboratórium vo West Orange, New Jersey. Trávil tam väčšinu svojho času, keď dohliadal na vývoj osvetľovacej techniky a energetických systémov. Tiež tu zdokonalil fonograf a vytvoril kinematograf – filmovú kameru.
Počas niekoľkých nasledujúcich desaťročí Edison zisťoval, že jeho rola vynálezcu sa menila na priemyselníka a obchodného manažéra. Počas prvej svetovej vojny ho vláda USA požiadala aby sa stal hlavou rady Naval Consulting Board, ktorá skúmala vynálezy predložené pre vojenské použitie.
Posledné chvíle
Thomas Edison zomrel na komplikácie spojené s cukrovkou dňa 18. októbra 1931, vo svojom dome, vo West Orange, New Jersey. Mal 84 rokov. Edison je štvrtým najplodnejším vynálezcom v dejinách. Na jeho meno bolo udelených 1093 amerických patentov, rovnako ako mnoho patentov vo Francúzsku, Nemecku i Veľkej Británii.