Roald Dahl new

Roald Dahl

Roald Dahl
17 hlasov, 3.76 priemerné hodnotenie

(13.09.1916 – 23.11.1990)

Britský spisovateľ a scenárista. Významná je najmä jeho tvorba pre deti , napriek tomu sú jeho diela tak sarkastické a vtipné, že ich ocenia aj dospelí.

Životopis

Detstvo a rodinné pomery

Slávny autor Roald Dahl sa narodil 13. septembra 1916 v meste Llandaff, v Južnom Walese. Jeho rodičia, Harald Dahl a Sofie Magdalene Dahl, boli pôvodom Nóri. Mali spolu 5 detí, no Astri, Roaldova najstaršia sestra, zomrela na zápal slepého čreva v roku 1920. Harald Dahl onedlho na to zomrel na zápal pľúc. Ešte pred smrťou si však prial, aby jeho deti navštevovali anglické školy, pretože pre ne chcel to najlepšie.

Štúdium

Roald najprv navštevoval Llandaff Cathedral School, no po tamojších nepríjemných skúsenostiach ho mama nakoniec poslala do anglickej internátnej školy sv. Petra. Hoci mu matka ponúkla, že mu zaplatí štúdium na Oxforde alebo na cambridgeskej univerzite, odmietol a chcel sa rovno zamestnať.

Letec-spisovateľ

Následne prijal prácu v spoločnosti Shell Oil v Tanzánii, v Afrike, kde zostal až do roku 1939. V tom roku Dahl vstúpil do Royal Air Force. Absolvovaním tréningu v Nairobi v Keni, sa stáva pilotom v druhej svetovej vojne. Po tom ako prežil pád lietadla v Egypte, kedy utrpel vážne poranenia lebky a chrbtice, bol prevelený do Washingtonu D.C..

Tu začal písať poviedky. V roku 1943 napísal pre Walta Disneyho prvý príbeh pre deti, The Gremlins. Bola to jeho prvá kniha, žiaľ príbeh nebol príliš úspešný. V roku 1945 sa Dahl vrátil domov do Anglicka, aby sa staral o matku. V roku 1946 bola vydaná zbierka Dahlových vojnových príbehov Over to You.

Manželstvo

V roku 1953 sa oženil s filmovou herečkou Patriciou Neal, ktorá získala Oscara za rolu vo filme Hud v roku 1961. Ich manželstvo však nebolo šťastné. Trvalo 30 rokov a mali spolu 5 detí, z ktorých jedno nešťastne zomrelo v roku 1962. Patriciu postihla mŕtvica, a po jej zotavení sa v roku 1983 nakoniec rozviedli. Neskôr sa oženil s Felicity Croslandovou.

Detské knihy

Keď boli Dahlove deti malé, zvykol im rozprávať príbehy. Tie neskôr inšpirovali a podmienili jeho budúcu kariéru spisovateľa pre deti.

Dahl sa presadil ako spisovateľ pre deti až v roku 1961, kedy vydal knihu James and the Giant Peach. Kniha sa stala u čitateľov ihneď obľúbenou. O tri roky neskôr, vydal ďalší bestseller, Charlie and the Chocolate Factory. Obe knihy boli nakoniec sfilmované.

Ďalšími populárnymi knižkami sa stali Fantastic Fox (1970), The Witches (1983) a Matilda (1988).

Potom ako ho postihli nešpecifikované infekcie, zomrel Roald Dahl 23. novembra 1990, vo veku 74 rokov.

CAPTCHA code