Rita Hayworth new

Rita Hayworth

Rita Hayworth
0 hlasov, 0.00 priemerné hodnotenie

(17.10.1918 – 14.05.1987)

Americká tanečnica, no predovšetkým medzinárodná filmová hviezda.

Životopis

Detstvo

Rita Hayworth sa narodila ako Margarita Carmen Hayworth dňa 17. októbra 1918 v New Yorku. Jej otec, rodený Španiel, Eduardo Cansino, bol tanečníkom. Matka, Volga, zasa vystupovala v broadwayských predstaveniach Ziegfeld Follies. Čoskoro potom, čo sa narodila ich dcéra, jej skrátili meno na Rita Cansino. Keď mala Rita deväť rokov, rodina sa presťahovala do Los Angeles v Kalifornii, kde filmový priemysel priam prekvital. Tam vyučoval Eduardo tanec a režíroval tanečné scény pre rôzne štúdiá. V čase, keď mala Rita 12 rokov, už tancovala profesionálne. Spolu s otcom vystupovali pod názvom Dancing Cansinos 20 krát do týždňa.

Čo sa vzdelania týka, navštevovala Rita najprv Carthay School a neskôr strávila svoj prvý a jediný rok na vysokej škole Hamilton High. Popri tom navštevovala samozrejme herecké a tanečné kurzy.

Tanečnica herečkou

Zlom v kariére Rity Cansino nastal, počas toho ako spolu s otcom vystupovali v Mexiku. Tu si ju všimol Winfield R. Sheehan z Fox Film Corporation a mladé 16 ročné dievča najal do filmu Dante’s Inferno (1935). Hoci film nebol úspešný, Rita Cansino podpísala so štúdiom Fox celoročnú zmluvu. Počas tohto roka si zahrala menšie, etnické role vo filmoch Charlie Chan in Egypt (1935), Under the Pampas Moon (1935), Paddy O’Day (1935) a Human Cargo (1936), v ktorých stvárnila egyptskú, argentínsku, írsku a ruskú tanečnicu.

Životné zmeny

V roku 1937 sa vydala za Edwarda C. Judsona, muža, ktorý bol o 22 rokov starší než ona. Pracoval ako predavač áut a podnikateľ. Stal sa Ritiným manažérom. Na jeho odporúčanie si Rita zmenila nielen priezvisko, ale tiež si zafarbila svoje tmavohnedé vlasy na tmavočervené. Judson tvrdo pracoval a podarilo sa mu získať pre teraz už Ritu Hayworth veľa priestoru v novinách a časopisoch. Nakoniec jej pomohol získať sedemročný kontrakt so štúdiom Columbia Pictures.

Po niekoľkých úlohách v priemerných filmoch, konečne získala dôležitú úlohu vo filme Only Angels Have Wings (1939). Stvárnila tu nevernú manželku a blysla sa popri hercovi Cary Grantovi. Po filme jej prišli pozitívne ohlasy rovnako ako ďalšie filmové ponuky. Dva roky na to už bola sama hviezdou.

Sľubná kariéra

V roku 1941 sa objavila popri Jamesovi Cagneym v Strawberry Blonde. V tom istom roku tiež zdieľala tanečný parket s Fredom Astaireom v You’ll Never Get Rich. Nasledujúci rok hrala Hayworth v troch ďalších veľkých filmoch, My Gal Sal, Tales of Manhattan a You Were Never Lovelier. Hoci jej kariéra závratne stúpala, jej manželstvo upadalo. Ten istý rok sa s Edwardom Judsonom rozviedla.

Manželstvá a rozvody

Už v roku 1943 sa vydala za Orsona Wellesa, slávneho herca, režiséra a scenáristu, s ktorým mali neskôr dcéru, Rebeccu. V tomto čase zarábala Hayworth viac než 6 000 dolárov týždenne ako popredná herečka Columbia Pictures. V roku 1944 si zahrala s Genom Kellym v Cover Girl (1944). Ritina sláva pokračovala v raste po tom, čo natočila Tonight and Every Night (1945) a Gilda (1946). Z týchto filmov je film Gilda označovaný za najpamätnejší.

Počas nakrúcania filmu The Lady From Shanghai, v ktorom hrala a ktorý Welles režíroval, podala žiadosť o rozvod. V roku 1948 sa s Wellesom rozviedla. Čoskoro sa však zaľúbila do princa Aly Khana, ktorý slúžil ako zástupca Pakistanu v OSN. Hayworth a Khan sa vzali v roku 1949 a mali spolu dcéru, princeznú Yasmin Aga Khan. Potom, čo sa iba po dvoch rokoch manželstva rozviedli, sa Hayworth neskôr vydala za speváka Dicka Haymesa. Po rozvode nasledovalo jej piate a posledné manželstvo s filmovým producentom Jamesom Hillom.

Zákerná choroba

Aj keď získavala pravidelné filmové úlohy, jej práca už nemala také čaro ako kedysi. Po účinkovaní vo viac ako 40 filmoch, prišiel v roku 1972 posledný, The Wrath of God. V roku 1971 sa ešte pokúsila o divadelnú kariéru, no pokus skončil neúspešne po zistení, že si nedokáže zapamätať svoje repliky. Hayworth trpela Alzheimerovou chorobou, ktorú jej lekári diagnostikovali v roku 1980. O rok neskôr bola umiestnená do starostlivosti svojej dcéry, princeznej Yasmin. Po rokoch boja s chorobou Rita Hayworth zomrela 14. mája 1987, v byte, ktorý zdieľala s dcérou v New Yorku.

CAPTCHA code