Pablo Picasso
(25.10.1881 – 08.04.1973)
Umelec, maliar, sochár a významná osobnosť 20. Storočia. Spoluzakladateľ kubizmu.
Životopis
Detstvo
Narodil sa V Malage v Španielsku. Otec bol profesorom v škole umení a remesiel. Od detstva ho učil maľovaniu. Bol jediným synom spomedzi troch súrodencov. Po matke Maríi si si nechal jej dievčenské meno Picasso.
V roku 1891 sa rodina presťahovala do La Corune, kde začal Picasso navštevovať školu výtvarného umenia. V roku 1896 sa rodina sťahuje do Barcelony, kde opäť študoval školu výtvarného umenia. Po roku bol prijatý na kráľovskú akadémiu San Fernanda v Madride. Neskôr odchádza naspäť do Barcelony a venuje sa štúdiu moderného a historického umenia.
Kariéra vo Francúzsku
V Paríži v roku 1901 uverejňuje svoju prvú výstavu malieb. V roku 1904 si zriaďuje ateliér, ktorý je vyhľadávaným miestom pre umelcov a spisovateľov. Medzi obdobím od 1901-1904 prechádza Picassova tvorba tzv. „modrím obdobím“. V prácach dominujú tmavšie odtiene modrej a jeho tvorba je zahalená melanchóliou. Medzi najznámejšie diela z tohto obdobia sú Starý gitarista, Život obe z roku 1903. V druhej polovici roku 1904 naberá jeho umenie opačný smer, v jeho dielach sa začínajú objavovať živšie a farby. Prevládajú odtiene červenej a ružovej, podľa čoho dostala doba príznačný názov ako „ružové obdobie“. Najviac ocenené dielo z tohto obdobia sa považuje Rodina artistov z roku 1905.
Umelec a ženy
V tom istom roku stretáva umelkyňu Fernandu Olivierovú, ktorá sa stala jeho milenkou. Olivierová je zobrazená na početných Picassových dielach z toho „ružového obdobia“. V roku 1918 si berie balerínu Oľgu Chocholovú, ktorá mu otvorila dvere do vyššej spoločnosti. Neskôr s ňou splodil syna Paula. Počas svojho života sa Picasso obklopoval mnohými ženami, čo dokazujú najmä jeho umelecké diela. Napokon dve manželstvá a aj štyri deti s troma rôznymi matkami sú toho dôkazom.
Kubizmus
Od roku 1909 sa Picasso spoločne s Francúzom Georgom Braquetom zameriava na nový výtvarný umelecký smer – kubizmus. Ako prvé kubistické dielo sa považuje obraz Avignonské slečny z roku 1907. Tváre osôb na maľbe sú zobrazené z oboch strán súčasne. Jeho diela za začali stávať čoraz abstraktnejšie. Najznámejšie z tohto obdobia sa považujú obrazy Ovocná misa (1909) a Žena s gitarou (1911-1912). Okolo roku 1911 spolu s Braquetom experimentuje s využívaním ústrižkov z novín vo svojich dielach. Neskôr nazývanej ako kubistická koláž. Časom sa opäť vracia k maľovaniu kde sa objavujú hlbšie kubistické prvky, napríklad v diele Traja muzikanti (1921). Ako najvýznamnejšie dielo z obdobia tridsiatych rokov sa považuje Guernica (1937). Autor zobrazuje bombardovanie španielskeho mesta Guernica počas španielskej občianskej vojny.
Svetová vojna
Pablo Picasso zaujímal počas vojnových konfliktov nestrannosť, čo mu bolo občas vyčítané Braquetom ako zbabelstvo. Napriek jeho nesúhlasu s režimom sa nezúčastnil Španielskej občianskej vojny, ani prvej a ani druhej svetovej vojny. Počas Druhej svetovej vojny bol Nemcami zaznávaný a počas okupácie Francúzska nesmel vystavovať svoje diela. Svojím presvedčením ostával komunistom, čo bol pozostatok z jeho života v Španielsku.
Počas večere s priateľmi vo svojej vile vo francúzskej obci Mougins dňa 8.3. 1973 vo veku 92 rokov Pablo Picasso zomrel.
Jeho najvýznamnejším prínosom pre kultúru ľudstva je nespochybniteľne založenie výtvarného smeru kubizmu. Za svoj život vytvoril okolo 50 000 výtvarných diel. Je považovaný za geniálneho grafika a sochára, príležitostného básnika. Ako dizajnér pomáhal navrhnúť interiér divadla. Účinkoval aj ako herec a spolupodieľal sa na filme Picassove tajomstvo.