Indira Gandhi

Indira Gándhi

Indira Gándhi
0 hlasov, 0.00 priemerné hodnotenie

(19.11.1917 – 31.10 1984)

Ministerská predsedníčka Indie.

Životopis

Detstvo

Indira Gándhi sa narodila 19. novembra 1917 v Allahabade. Jej otec, Jawaharlal Nehru, bol prvým predsedom vlády nezávislej Indie. Hoci sa narodila do prominentnej rodiny, mala Indira osamelé a nešťastné detstvo. Jej otec býval často bez rodiny pre jeho politické aktivity či väzenie. Kontakt s ním mala väčšinou len prostredníctvom listov.

Štúdium

Spočiatku bola učená hlavne doma, no neskôr dosiahla vynikajúce vzdelanie na švajčiarskych školách či v Somerville College v Oxforde. Po matkinej smrti v roku 1936, sa Indira priúčala zložitým vzťahom diplomacie po boku svojho otca.

Svadba a začiatok politickej kariéry

V marci 1942 sa vydala za Feroza Gándhiho, a to aj napriek námietkam oboch rodín. Neboli totiž rovnakého spoločenského postavenia a aj  vierovyznania. On bol potomkom iránskych imigrantov, ona bola hinduistka. Feroza Gándhi sa stal právnikom a nezávislým poslancom. Krátko po svadbe boli obaja uväznení po dobu trinástich mesiacov pre ich účasť v demonštráciách proti britskej nadvláde. Feroza Gándhi zomrel v roku 1960. Mali spolu dvoch synov, Rajiva a Sanjaya.

Ministerka, neskôr predsedníčka vlády

V roku 1959 sa stala štvrtou ženou zvolenou za ministerku. Počas tohto obdobia prišla s programom plánovaného rodičovstva a dobrovoľnej sterilizácie. Po smrti otcovho nástupcu, Lal Bahadur Shastri, v roku 1966, ju indický kongres menoval na post predsedu vlády.

V roku 1971 vykonala pakistanská armáda násilné činy proti ľuďom Východného Pakistanu. Takmer 10 miliónov ľudí utieklo do Indie. Indira Gándhi významne prispela k vytvoreniu nového a nezávislého štátu Bangladéš.

V roku 1977 ju Najvyšší súd uznal vinnou z menšieho priestupku počas tohoročných volieb a vyzval na jej rezignáciu. Nebola však potrestaná, no vo voľbách bola jej frakcia porazená a ona bola odvolaná z funkcie predsedníčky vlády. Neskôr bola dokonca uväznená.

V roku 1980 sa stala opäť ministerskou predsedníčkou.

Nepokoje, ktoré viedli k jej smrti

Počas 80. rokov vypukli medzi moslimami, hinduistami a príslušníkmi náboženskej skupiny Sikh nepokoje. V máji 1984 sa Sikhovia, ktorí sa chceli oddeliť od Indie, opevnili v posvätnom Zlatom chráme v Amritsar. Indira Gándhi nariadila armáde potlačiť toto povstanie čo viedlo k úmrtiu viac ako 450 ľudí.

31. októbra 1984, dôveryhodný osobný strážca, ktorý bol Sikh, vytiahol revolver a trikrát Gándhi postrelil. Ďalší bodyguard, taktiež stúpenec Sikhov, potom vytiahol automatickú zbraň a vystrelil 30 rán. Gándhi zomrela na ceste do nemocnice.

Aj po smrti zostáva Indira Gándhi symbolom odvahy a demokracie v druhej najľudnatejšej krajine sveta.

CAPTCHA code