Gary Cooper new

Gary Cooper

Gary Cooper
2 hlasov, 2.50 priemerné hodnotenie

(07.05.1901 – 13.05.1961)

Americký filmový herec. Počas svojho nie príliš dlhého života natočil viac ako 100 filmov.

Životopis

Mladosť

Frank James Cooper sa narodil 7. mája 1901 v Helene, v americkom štáte Montana. Bol synom anglických rodičov, ktorí sa usadili v Montane. Jeho otec bol farmár z grófstva Bedfordshire, ktorý sa neskôr stal americkým právnikom a sudcom. Matka pochádzala z Kentu. Frank bol istý čas vzdelávaný v Anglicku. Študoval tiež na Grinnell College v Iowe až do jari 1924, kde však nespromoval. V roku 1924 sa spolu s rodičmi vydal do Los Angeles, kde pracoval ako ilustrátor.

Herecká kariéra

Keďže bolo ťažké nájsť si v Los Angeles prácu, začal hrať Cooper komparzistu v kovbojských westernoch. Počas prvých dvoch rokov v Kalifornii si zahral malé role v dvanástich filmoch. V tejto dobe si Frank zmenil krstné meno na Gary, v dôsledku návrhu jeho agenta, ktorý pochádzal z mesta Gary v štáte Indiana.

Zlom v jeho kariére prišiel v roku 1926, kedy Gary Cooper získal významnú úlohu vo filme The Winning of Barbara Worth v hlavnej úlohe s Ronaldom Colemanom. Prítomnosť vysokého, pekného a nesmelého Coopera vo filme priniesla okamžité odozvy verejnosti. Bol to začiatok jeho dlhej a úspešnej kariéry.

Nasledujúci rok zažiaril popri hviezde nemých filmov, akou bola Clara Bow, vo filme Children of Divorce (1927). Cooper tiež získal chválu za postavu predáka na ranči vo filme Virginiana (1929), ktorý bol jedným z jeho raných filmov so zvukom.

Manželstvo

15. decembra 1933 si Cooper vzal za ženu Veronicu Balfe, ktorá si zahrala v pár filmoch pod menom Sandra Shaw, z ktorých najznámejším bol film King Kong. V priebehu manželstva prišlo k viacerým problémom. Bol často videný v spoločnosti iných žien a ona zasa v spoločnosti iných mužov. Manželstvo však vydržalo.

Hviezda Holywoodu

V 30-tych rokoch bol Cooper ozajstnou Hollywoodskou hviezdou. Počas tohto obdobia odohral silné výkony v takých filmoch ako A Farewell to Arms (1934) s Helen Hayesovou a Mr. Deeds Goes to Town (1936), za ktorý Cooper získal nomináciu na Oscara. Dokázal si vyslúžiť bohatstvo a slávu v temných rokoch veľkej hospodárskej krízy. Jeho úlohy solídneho, obyčajného človeka totiž dobre sedeli filmovej verejnosti tejto doby.

Gary Cooper ako obľúbený herec bol tiež prvou voľbou producenta Davida O. Selznicka pre rolu Rhett Butlera vo filme Gone with the Wind (1939). Túto rolu však odmietol, pretože sa obával, že film bude len veľkým hollywoodskym prepadákom.

Cooper naďalej vynikal na filmovom plátne, i keď z westernov presedlal na žáner drámy. Vo filme Sergeant York (1941),založenom na skutočnej udalosti, si zahral hrdinu prvej svetovej vojny, Alvina Yorka. Za stvárnenie Yorka získal Cooper Oscara za najlepší mužský herecký výkon.

Nasledujúci rok si Cooper zahral jedného z velikánov baseballu Lou Gehriga v The Pride of the Yankees (1942), za ktorý si opäť vyslúžil nomináciu na Oscara. Tretiu nomináciu mu priniesla filmová adaptácia Ernesta Hemingwaya, For Whom the Bell Tolls (Komu zvonia do hrobu), kde si Cooper zahral popri Ingrid Bergmanovej.

Za jeho najlepší výkon je považovaná úloha maršala Willa Kanea vo filme High Noon (1952). Objavil sa ako muž zákona, ktorý musí čeliť nebezpečnému nepriateľovi bez pomoci mešťanov. Film získal štyri Oscary, vrátane Oscara pre najlepšieho herca, ktorého si odniesol práve Gary Cooper.

Posledná rola

Koncom 50-tych rokov Cooperove zdravie postupne upadalo. Natočil ešte niekoľko ďalších filmov, ako je Man of the West (1958), predtým, než zomrel na rakovinu 13. mája 1961 vo veku 60 rokov.

CAPTCHA code