Frank Sinatra new

Frank Sinatra

Frank Sinatra
9 hlasov, 3.89 priemerné hodnotenie

(12.12.1915 – 14.5.1998)

Jeden z najlepších hudobníkov a zabávačov 20. storočia, okrem speváckej kariéry v populárnej hudbe bol aj hercom. Zahral si dovedna v 60 filmoch a ako hudobník získal 11 cien Grammy Awards.

Životopis

Rodina

Francis Albert Sinatra sa narodil 12. decembra 1915 v Hobokene v americkom New Jersey. Bol jediným dieťaťom sicílskych prisťahovalcov. Jeho otec, Anthony Sinatra, bol newyorský hasič a jeho matkou bola Natalie Garavanta, zvyčajne prezývaná Dolly, ktorá pracovala ako pôrodná asistentka.

Hudobnícke začiatky

Dospievajúci Sinatra sa rozhodol stať spevákom po zhliadnutí vystúpenia famózneho Binga Crosbyho. Spieval v stredoškolskom speváckom zbore, no zo školy odišiel ešte pred jej ukončením. Začal spievať v malých miestnych kluboch. V júni 1939, podpísal Sinatra dvojročnú zmluvu s Harrym Jamesom z Harry James Orchestra s platom 75 dolárov za týždeň. V júli tohto roku nahral skladbu From the Bottom of My Heart, ktorá nebola až tak úspešná, ale nasledujúci mesiac nahral All or Nothing at All, ktorá sa stala veľkým hitom.

V roku 1940 Tommy Dorsey pozval Sinatru, aby sa pripojil k jeho kapele. V júni 1940 Sinatra práve spieval v Hollywoode, keď sa mu narodilo jeho prvé dieťa, Nancy Sinatra, narodená v New Jersey. Do konca roka nahral ďalších 40 singlov. Po dvoch rokoch, kedy bola kapela na výslní, sa Sinatra rozhodol postaviť sa na vlastné nohy.

Hercký chlebík

V roku 1944 začal Sinatra svoju filmovú kariéru. Manželka Nancy mu porodila syna Franka juniora a rodina sa presťahovala na západné pobrežie. Sinatra sa objavil vo filmoch Higher and Higher (1943) a Step Lively (1944). Nasledujúci rok hral v Anchors Aweigh (1945) s Genom Kellym. Za krátky film o rasovej a náboženskej tolerancii s názvom The House I Live In (1945), získal čestnú cenu Academy Award v roku 1946.

Milostné aféry

V tomto roku vydal i svoj prvý štúdiový album, The Voice of Frank Sinatra, a pustil sa do turné naprieč Amerikou. V roku 1948 však jeho popularita klesá kvôli jeho mimomanželskej aférke s Marilyn Maxwell. 14. februára 1950 Nancy Sinatra oznámila rozchod kvôli manželovej afére s herečkou Avou Gardner, čo má za následok ešte väčšiu vlnu negatívnej publicity. V roku 1951 sa s Avou oženil. Ich manželstvo bolo vášnivé, ale i búrlivé a netrvalo dlho. Rozišli sa v roku 1953 a rozviedli v roku 1957. Našťastie pre Sinatru mu Gardnerová pomohla získať hlavnú úlohu vo filme From Here to Eternity (1953), za ktorý získal Oscara pre najlepšiu vedľajšiu rolu. Po období neúspechu sa Sinatra zase vracal na vrchol.

Na výslní

V roku 1958 album Come Fly With Me bol číslom jedna v hudobnom rebríčku a zostal tam po dobu piatich týždňov. V roku 1962 hral v The Manchurian Candidate, ktorý bol zrejme jeho najlepším filmom. V roku 1966, Sinatra nahral album Strangers in the Night, ktorý bol na prvej priečke 73 týždňov. Titulná skladba získala štyri ceny Grammy.

V roku 1969 nahral Sinatra pieseň My Way, ktorá sa stala jeho poznávacou piesňou.

V roku 1971 oznámil, že odchádza do dôchodku. O dva roky bol späť v nahrávacom štúdiu a nahrával album Ol ‘Blue Eyes Is Back. V nasledujúcom roku sa vrátil do Las Vegas, kde vystupoval v Caesarovom paláci.

V roku 1994 spravil Sinatra svoj posledný verejný koncert a bol vyznamenaný cenou Legend Award v roku 1994 na odovzdávaní cien Grammy Awards.

V januári 1997 utrpel infarkt.14. mája 1998, následne Frank Sinatra zomiera vo veku 82 rokov v Los Angeles.

CAPTCHA code