Edgar Allan Poe new

Edgar Allan Poe

Edgar Allan Poe
3 hlasov, 3.67 priemerné hodnotenie

(19.01.1809 – 07.10.1849)

Americký spisovateľ, básnik a kritik.

Životopis

Rodinné pomery

Narodil sa ako Edgar Poe v Bostone v Massachusetts, 19. januára 1809. Bol druhým dieťaťom herečky Elizabeth Arnold Hopkins Poe a herca Davida Poe. Meno Edgar mu bolo pravdepodobne dané podľa postavy zo Shakespearovej hry Kráľ Lear, v ktorej obaja jeho rodičia hrali. Jeho otec opustil svoju rodinu v roku 1810 a jeho matka zomrela o rok neskôr na tuberkulózu. Nato bol Edgar osvojený rodinou úspešného škótskeho obchodníka Johna Allana. Tu mu dali meno Edgar Allan Poe, hoci nikdy nebol formálne adoptovaný.

Štúdium a literárne začiatky

V roku 1826 šiel Poe na univerzitu vo Virgínii. Nezískal však od nevlastného otca dostatok finančných prostriedkov na pokrytie všetkých svojich nákladov. Snažil sa to vykryť hazardovaním, no skončil v dlhoch. Následne sa vrátil domov, kde ho však čakalo ďalšie sklamanie. Jeho snúbenica Elmira Roysterová sa zasnúbila s iným. Sklamaný a so zlomeným srdcom Poe opustil adoptívnu rodinu.

V roku 1827 Poe publikoval svoju prvú knihu, Tamerlane and Other Poems. Druhá zbierka Al Aaraaf, Tamberlane, and Minor Poems nasledovala v roku 1829. V roku 1830 sa pridal k armáde a študoval vo West Pointe na vojenskej akadémii. Po roku ho však vyhodili.

Netypická svadba

Po odchode z akadémie sa Poe naplno venuje písaniu. Veľkou inšpiráciou mu bola jeho sesternica Virgínia, keď býval u svojej tety Márie v Baltimore v rokoch 1831-1835. Nakoniec si Virgíniu v roku 1836 vzal za ženu, i napriek tomu, že mala v tom čase len 13 rokov.

Po návrate do Richmondu v roku 1835, Poe začal pracovať pre časopis s názvom Southern Literary Messenger. Vydal v ňom niekoľko básní, knižných recenzií, kritík a poviedok. Začiatkom roka 1836 však časopis opúšťa kvôli nízkemu platu.

V roku 1839 Poe publikoval Tales of the Grotesque and Arabesque, zbierku príbehov. Obsahovala poviedky ako The Fall of the House of Usher, Ligeia a William Wilson. V roku 1841 Poe prichádza s novým žánrom, s detektívkou v diele The Murders in the Rue Morgue. Za príbeh o hľadaní pokladu, The Gold Bug, získal literárnu cenu v roku 1843.

Havran

V roku 1845 vydal báseň The Raven. Tá je považovaná za významné americké literárne dielo a vrcholné dielo jeho kariéry. Venuje sa v ňom témam ako sú smrť a láska. Neznámy rozprávač tu narieka nad stratou svojej veľkej lásky Lenory.

Nasledoval ďalší vzrušujúci príbeh The Cask of Amontillado, a básne ako Ulalume a The Bells.

Tajomná smrť

Po smrti milovanej Virginie v roku 1847, síce pokračoval v práci, no trpel zlým zdravotným stavom a finančnými problémami. 27. septembra 1849 opustil Richmond a bol pravdepodobne na ceste do Philadelphie, keď ho 3. októbra našli v Baltimore. Bol prevezený do Fakultnej nemocnice vo Washingtone, kde zomrel 7. októbra 1849.

CAPTCHA code