Antoine de Saint-Exupéry new

Antoine de Saint-Exupéry

Antoine de Saint-Exupéry
27 hlasov, 4.11 priemerné hodnotenie

(29.06.1900 – 31.07.1944)

Francúzsky letec a spisovateľ. Autor knihy Malý princ.

Životopis

Rodinné pomery

Antoine de Saint-Exupéry sa narodil v Lyone 29. júna 1900. Narodil sa do francúzskej aristokratickej rodiny ako tretie z piatich detí Márie de Fonscolombe a grófa Jean de Saint-Exupéry. Jeho detstvo ovplyvnila otcova smrť, ešte pred Antoinovými štvrtými narodeninami. Aristokratická rodina náhle získala status schudobnenej šľachty.

Láska k lietaniu

Po prvý krát letel vo veku 12 rokov na letisku Ambérieu, a vtedy sa rozhodol, že sa stane pilotom. V roku 1921 Saint-Exupéry začal slúžiť v armáde. Pôsobil v Štrasburgu. Tu sa vyškolil za pilota a jeho nasledujúca kariéra už bola jasná.

Spisovateľ

Po odchode zo služby v roku 1923, Saint-Exupéry pracoval v niekoľkých profesiách, ale v roku 1926 sa vrátil k lietaniu. Pracoval ako pilot pre Aéropostale, súkromnú leteckú spoločnosť, ktorá prevážala poštu z Francúzska do Senegalu. V roku 1927 bol Saint-Exupéry menovaný za veliteľa leteckej stanice na myse Juby v južnom Maroku. Tu začal písať svoju prvú knihu s názvom Courrier Sud (Pošta na juh), publikovanú v roku 1929.

Život na vlásku

V roku 1931 vydal knihu Vol de nuit (Nočný let), ktorá ho v literárnom svete vyniesla na vrchol. Bolo to prvé z jeho hlavných diel a získal zaň cenu Prix Femina. Toho istého roku sa oženil s Consuelou Suncin de Sandoval a taktiež bol menovaný Rytierom Čestnej légie.

V roku 1935 sa Saint-Exupéry pokúsil zlomiť rýchlostný rekord pri lete z Paríža do Saigonu. Bohužiaľ jeho lietadlo havarovalo v líbyjskej púšti a on aj s ďalším pilotom museli tri dni hľadať pomoc. Až na štvrtý deň ich zachránil beduín, ktorý prišiel na ťave a našiel ich oboch dehydrovaných. V roku 1938 bol vážne zranený pri druhom páde lietadla, tento krát letel medzi New Yorkom a Tierra del Fuego v Argentíne.

Malý princ

Ďalší román, Terre des hommes (Zem ľudí), bol vydaný v roku 1939. Zaznamenal veľký úspech a bol ocenený viacerými cenami. Začiatkom druhej svetovej vojny podnikal Saint-Exupéry letecké prieskumné misie pre Francúzsko. Keď však Nemci obsadili jeho krajinu šiel do New Yorku požiadať Spojené štáty o pomoc. O svojich vojnových skúsenostiach písal v knihách Pilote de guerre (Vojnový pilot) a Lettre à un otage (List rukojemníkovi), ktoré boli zverejnené v roku 1942. Le Petit Prince (Malý princ) sa objavil v roku 1943. Okrem toho, že túto knihu napísal, sám ju aj ilustroval. Z knihy sa doteraz predalo vyše 80 miliónov kópií a je jednou z 50 najpredávanejších kníh súčasnosti.

Tragická smrť

Neskôr v roku 1943 sa Saint-Exupéry vrátil k francúzskym jednotkám v severnej Afrike, napriek tomu, že mal zakázané lietať kvôli zraneniam z predošlých havárií. 31. júla 1944 Saint-Exupéry vyrazil zo základne na Korzike aby preletel okupované Francúzsko. Nikdy sa nevrátil.

CAPTCHA code