Agatha Christie new

Agatha Christie

Agatha Christie
20 hlasov, 4.05 priemerné hodnotenie

(15.09.1890 – 12.01.1976)

Britská autorka detektívnych románov, poviedok a hier.

Životopis

Detstvo

Narodila sa ako Agatha Mary Clarissa Miller dňa 15. septembra 1890, v Torquay, v juhovýchodnom Anglicku. Bola najmladšou z troch súrodencov a už od mala bola povzbudzovaná k písaniu, zatiaľ čo bola vzdelávaná matkou. Keď mala 16 rokov, odišla do Paríža študovať spev a klavír.

Prvý literárny počin

Jej prvý román, Snow Upon the Desert, bol odmietnutý mnohými vydavateľmi. Matka Clara jej navrhla, aby požiadala o radu rodinného priateľa a suseda, úspešného spisovateľa Edena Philpottsa. Ten ju podporoval v písaní a odporučil ju svojmu literárnemu agentovi, Hughesovi Massiemu. Avšak, ten tiež román odmietol.

V roku 1914 si vzala plukovníka Archibalda Christie. Po vypuknutí prvej svetovej vojny bol Archibald odvelený do Francúzska bojovať proti nemeckým jednotkám. Taktiež i Agatha sa angažovala počas I. svetovej vojny, keď sa pripojila k dobrovoľníkom v nemocnici v meste Torquay.

Hercule Poirot

V roku 1920 Agatha Christie vydala svoju prvú knihu, The Mysterious Affair at Styles. V nej po prvý krát predstavila dnes už svetoznámu postavu belgického detektíva Hercula Poirota.

V roku 1926 vydala Christie detektívku The Murder of Roger Ackroyd. Toho istého  roku ju zasiahli hneď dve tragédie, ktorými boli smrť jej drahej matky a prevalenie manželovej nevery.

Slečna Marplová

Nasledoval rozvod v roku 1928. V roku 1930 sa vydala za profesora archeológie Maxa Mallowana, s ktorým sa vydala na niekoľko expedícií. V roku 1931 bola čitateľom predstavená ďalšia nezabudnuteľná postava slečna Marplová v diele Murder at the Vicarage.

Nielen kráľovná zločinu, ale i romantička

Christie napísala viac ako 70 detektívnych románov a právom je označovaná za kráľovnú zločinu či kráľovnú záhad. Pod pseudonymom Marie Westmacott tiež napísala romantické príbehy ako Unfinished Portrait (1934) a A Daughter’s a Daughter (1952). Tiež je jednou z najpredávanejších autorov v histórii, s počtom viac ako 2 miliardy predaných kópií po celom svete.

Bola tiež významnou dramatičkou, uspela s hrami ako sú The Hollow (1951), Verdict (1958) a The Mousetrap , ktorá bola uvedená a hraná v divadle Ambassador neuveriteľných 21 rokov. Navyše, z niekoľkých jej diel sa stali populárne filmy, napríklad Murder on the Orient Express (1974) and Death on the Nile (1978).

V roku 1971 jej bol udelený šľachtický titul.

V roku 1974 sa posledný krát objavila na verejnosti a to na premiére Murder on the Orient Express.

Agatha Christie zomrela 12. januára 1976 vo veku 86 rokov.

CAPTCHA code