Erich_Maria_Remarque new

Erich Maria Remarque

Erich Maria Remarque
4 hlasov, 3.25 priemerné hodnotenie

(22.06.1898 – 25.9.1970)

Vlastným menom Erich Paul Remark. Spisovateľ a jeden z najvýznamnejších autorov 20. Storočia.

Životopis

Vzdelanie a detstvo

Narodil sa v Nemecku v mestečku Osnabrück. Pochádzal z rodiny kníhviazača zo skromných pomerov. Spolu s rodičmi a štyrmi súrodencami sa počas jeho detstva neustále sťahovali. Dovedna jedenásť krát. Jeho štúdium začalo v roku 1904 navštevovaním katedrálnej školy a o štyri roky neskôr ľudovej školy v Osnabrücku. Popri škole kde patril medzi najlepších, sa vo voľnom čase venoval aj hre na klavír. Chcel sa stať hudobníkom. V roku 1912 po naliehaní jeho matky započal štúdium na katolíckom učiteľskom seminári.

Povolanie vojaka

Po tom čo Rakúsko-Uhorsko vyhlásilo vojnu Srbsku a Nemecko ako jeho spojenec sa taktiež dostalo do vojny, narukoval v roku 1916 do armády. Výcvik absolvoval v rodnom Osnabrücku a neskôr bol odvelený na západný front. Vojenská kariéra však netrvala dlho a v tzv. tretej Yperskej bitke bol ranený britskými vojakmi. Následne strávil istý čas vo vojenskej nemocnici v Duisburgu. V roku 1920 napísal v nemocnici autobiografický román Die Traumbude. V tomto čase mení svoje priezvisko z nemeckého na francúzske. Po návrate z nemocnice sa vrátil späť ku svojej jednotke avšak iba nakrátko nakoľko Nemecko podpísalo mier. Opäť nastupuje do školy ktorú neskôr úspešne dokončí.

Spisovateľská kariéra

Po skončení štúdia vystrieda niekoľko zamestnaní ako napríklad učiteľ, kamenár alebo testovací jazdec na závodných autách. Jeho spisovateľská kariéra odštartovala keď začal pracovať ako športový novinár. V tom čase sa spoznáva s mnohými známymi a vplyvnými ľuďmi. V roku 1925 si vzal modelku Jutta Ilse Ingeborg Ellen Zambona, no ich vzťah bol pomerne búrlivý. Jeho profesijný úspech mu v roku 1929 vynieslo dielo Na západe nič nové(Im Westen nichts Neues). Novela je charakteristickým dielom protivojnovej literatúry. Predalo sa z nej niečo cez 1,2 milióna kópií. Neskôr bol na jeho základe natočený film, ktorý získal mnohé ocenenia.

Nepriateľ Tretej ríše

V roku 1930 sa so svojou ženou rozvádza, v Benátkach stretáva Marlene Dietrich s ktorou prežije milostný románik. Neskôr v roku 1938 sa s Juttou znovu vezmú a až definitívny rozvod v roku 1957 ukončí ich vzájomný vzťah. V apríli v roku 1931 napísal ďalšie úspešné dielo Der Weg Zurück (Cesta späť). Z Remarqua sa stal bohatý človek ktorý doprial luxus a obklopil sa umením. Toto dielo sa dotklo citlivej témy a „nevoňalo“ mnohým nemeckým vládnym predstaviteľom. Čo naň uvrhlo štvavú kampaň z rúk nacistov. Pokusy o jeho diskreditáciu trvajú dodnes (údajne bol židovského pôvodu a jeho priezvisko bolo Kramer). V roku 1933 všetko vyústilo verejným pálením jeho diel.

Život za hranicami

V roku 1938 vychádza jeho ďalší román Traja kamaráti (Drei Kameraden) a v tom istom roku ho nacisti zbavujú nemeckého občianstva. Našťastie už v roku 1932 sa presťahoval do Švajčiarska a následne v roku 1939 odchádza do Spojených Štátov Amerických. Jeho rodina toľko šťastia nemala,  jeho sestra bola po súdnom procese popravená. V roku 1947 sa Remarque stáva oficiálne americkým občanom. Počas jeho pôsobenia  za veľkou mlákou prežije románik s Gretou Garbo. Blízky vzťah mal aj s inými ženami zvučných mien, ako Dolores del Rio, Maureen O’Sullivan alebo Paulette Goddard (tretia žena Charlieho Chaplina).

Na jar v roku 1948 sa vracia naspäť do rodného Nemecka. V roku 1954 vychádza jeho ďalšie literárne úspešné dielo Čas žitia a čas umierania (Zeit zu leben, Zeit zu sterben). Striedavo žije v Amerika aj v Európe, prevažne vo Švajčiarsku.

Za svojho života získal mnohé ocenenia medzi nimi v roku 1967 aj ocenenie za zásluhy od Nemeckej republiky.

Po srdcovej príhode 25. septembra 1870 vo veku 72 rokov vo švajčiarskej nemocnici v Locarne, Erich Maria Remarque zomiera. Pochovali ho v švajčiarskom meste Porto Ronco kde za života získal titul čestného občana.

CAPTCHA code