salvador dali2 new

Salvador Dalí

Salvador Dalí
11 hlasov, 4.09 priemerné hodnotenie

(11.05.1904 – 23.01.1989)

Salvador Dalí, vlastným menom Salvador Felipe Jacinto Dali Y Domenech, bol španielsky surrealistický maliar, ktorého možno považovať  za najznámejšieho surrealistického maliara vôbec.

Životopis

Detstvo

Narodil sa 11. mája 1904 vo Figueres v Španielsku, len 16 kilometrov od francúzskych hraníc v podhorí Pyrenejí. Jeho otec, Salvador Dalí y Cusi, bol právnikom a notárom strednej vrstvy. Mal  veľmi prísny prístup k výchove svojich detí, na rozdiel od Salvadorovej mamy Felipy Domenech Ferres. Tá ho podporovala v umení i v jeho prvých výstrednostiach. Už ako 6-ročný namaľoval svoj prvý obraz, neskôr nazvaný Dieťa na prechádzke v daždi lastovičiek.

Mladý rebel

Po štúdiu v miestnych školách vo Figueras  sa v roku 1922 Dalí zapísal do Akadémie de San Fernando v Madride. Jeho výstrednosti tu nadobudli nový rozmer vo forme dlhých vlasov a kotliet no najmä v obliekaní sa v štýle anglických estétov z konca 19. storočia. V roku 1923 bolo jeho štúdium na akadémii pozastavené pre kritiku tamojších učiteľov a tiež za údajné začatie nepokojov medzi študentmi. V tom istom roku bol zatknutý a krátko väznený v meste Gerona, kvôli údajnej podpore separatistického hnutia. Do akadémie sa vrátil v roku 1926, no po jeho vyhlásení, že na fakulte sa nenachádza nik, kto by bol kompetentný ho učiť, bol nakoniec krátko pred záverečnými skúškami vylúčený.

Smotánka v Paríži

V rokoch 1926 až 1929 sa stretával s vplyvnými maliarmi a intelektuálmi, vrátane Pabla Picassa, ktorého si veľmi ctil. Počas tejto doby Dalí namaľoval rad diel, na ktorých je jasne rozoznať Picassov vplyv. Joan Miró, španielsky maliar a sochár, básnik Paul Eluard a maliar René Magritte doviedli Dalího k surrealizmu. Od roku 1929 nasleduje jeho surrealistické obdobie, do ktorého spadá i spolupráca s Luisom Buñuelom na dvoch surrealistických filmoch – Andalúzsky pes a Zlatý vek, ktoré hneď po premiére v Paríži vyvolali veľký rozruch.

Plodné obdobie

Jeho najtvorivejším obdobím boli zrejme 30. roky 20. storočia, počas ktorých vznikli diela ako Stálosť pamäti alebo Horiaca žirafa. Vplyv na jeho tvorbu v tomto období mala nepochybne občianska vojna v Španielsku. Z tohto obdobia pochádzajú obrazy ako Predtucha občianskej vojny, Kanibalizmus jesene a Paranonia.

Emigrácia a povojnové obdobie

Počas druhej svetovej vojny sa Dalí a jeho manželka presťahovali do Spojených štátov. Tam zostali až do roku 1948, kedy sa presťahovali späť do svojho milovaného Katalánska. V priebehu času stráveného v Spojených štátoch sa Dalí vzdialil od surrealizmu a vrátil sa k svojmu klasickému obdobiu, kedy tvoril náboženské výjavy – vznikli diela Ukrižovanie a Kristus sv. Jána z Kríža. S touto tvorbou konečne dosiahol oficiálne uznanie. Počas nasledujúcich 15 rokov Dalí namaľoval sériu 19 veľkých plátien využívajúc vedecké, historické alebo náboženské motívy.

Trpký koniec velikána

V roku 1980 bol Dalí nútený odísť do dôchodku kvôli motorickej poruche, ktorá spôsobila trvalé trasenie a slabosť v ruke. Nebol schopný viac udržať štetec a tým stratil svoju jedinečnú schopnosť vyjadrovať sa spôsobom, ktorý poznal najlepšie.

V roku 1984 bol Dalí ťažko popálený pri požiari, ktorý ho pripútal na invalidný vozík. Salvador Dalí zomrel 23. januára 1989 na zlyhanie srdca vo veku 84 rokov.

CAPTCHA code