Lev Tolstoj_new

Lev Nikolajevič Tolstoj

Lev Nikolajevič Tolstoj
13 hlasov, 3.92 priemerné hodnotenie

(09.09.1828 – 20.11.1910)*

Ruský spisovateľ  esejista a filozof, ktorý patrí v súčasnosti k najvýznamnejším spisovateľom v novodobých dejín.

Životopis

Rodina

Tolstoj sa narodil v obci Jasná Poljana v Tulskej oblasti neďaleko rovnomenného mesta Tula, nachádzajúce sa v európskej časti Ruska. Do rodiny prišiel na svet ako najmladší zo štyroch synov. Rodičia Nikolaj Iľjič Tolstoj a Marija Nikolajevna Volkonská patrili k potomkom starých ruských šľachtických rodín. Svojich rodičov si však mladý Lev veľmi dlho neužil. Matka zomrela dva roky po jeho narodení a na deti začala dozerať otcova vzdialená teta Tatiana Jergolská, no v roku 1837 zomiera aj Levov otec. Poručníkom detí sa stala ich teta Alexandra Iljinična Osten-Saken.

Mladosť a vzdelanie

Jej náboženský vplyv podstatne formoval Tolstojovu výchovu. Nanešťastie v roku 1840 zomiera aj teta Alexandra a tak sa Tlostoj dostáva k jej sestre do Kazani. Súrodenci boli tvarovaní nemeckou a francúzskou výchovou a vzdelaním. V roku 1843 začína Tolstoj študovať na Kazanskej Univerzite  orientálne jazyky, avšak náročnosť štúdia ho po dvoch rokoch primela k zmene odboru. Začal študovať právo. Univerzitné štúdium ukončil v roku 1847, no bez diplomu.

Vojak a spisovateľ

Tolstoj sa po skončení štúdia vracia späť do Jasnej Poljany so zámerom pomôcť v postavení svojim nevoľníkom. Jeho zámer však nevyšiel, nakoľko jeho prístup nepatril k najzodpovednejším. Namiesto toho sa však v roku 1848, po návšteve svojho brata v Jasnej Poljane, rozhodne pripojiť  do vojenského konfliktu na Kaukaze. Po dlhej ceste sa pripája k pluku. Začiatky v armáde však boli ťažšie, nakoľko doposiaľ sa venoval iba svetským zábavkám, ženám a alkoholu.

Počas obdobia pokoja sa však začína venovať písaniu. V roku 1852 vznikajú autobiografické zápisky nazvané Detstvo (dielo bolo publikované v literárnom časopise Sovremennik) neskôr tvoriace trilógiu spolu s dielami Chlapčenstvo (1854) a Mladosť (1857). Tolstojova literárna činnosť sa stretla s veľkým úspechom a ohlasom verejnosti. Následne začína písať novelu Kozáci (1862). V roku 1854 sa zúčastnil bojov v Sevastopole, meste na  juhu Ukrajiny. Na základe týchto krvavých zážitkov vzniklo dielo Sevastopoľské poviedky (1855).

Dňa 23. spetembra 1862 sa Tolstoj oženil Sofiou Andrejevnou Behrsovou. Dcérou prominentného Moskovského lekára. Sofia bola od Leva o šestnásť rokov mladšia, no krásna a inteligentná. Prvé dieťa sa im narodilo v roku 1863, dovedna ich mali spolu trinásť.

Vrcholným dielom Leva Nikolajeviča Tolstoja je jeho veľkoromán Vojna a mier (1865-1869) kde opisuje priebeh napoleonských resp. rusko-francúzskych vojen. Jeho ďalšími nemenej úspešnými dielami boli romány Anna Kareninová (1877) a Vzkriesenie (1899). Tieto diela mu zabezpečili bohatstvo a slávu aj v západných krajinách.

Odvrátená strana úspechu

Jeho nasledujúci život však už taký ružový nebol. Rodinné vzťahy prechádzali dlhoročnými nezhodami, najmä s manželkou Sofiou, kde sa jednalo najmä a majetkové záležitosti. Jeho postoj k peniazom sa zmenil. Plánoval sa vzdať vaqčšiny svojho majetku, čomu chcela manželka Sofia zabrániť. V roku 1884 jej pripísal vlastnícke a autorské práva k jeho dielam napísaných do roku 1881.

Aj napriek úspechu na západe, však niektoré domáce inštitúcie neboli nadšené z postoja a myšlienok hlásaných v jeho dielach. Za svoje proticirkevné postoje bol v roku 1901 exkomunikovaný z ruskej pravoslávnej cirkvi.

Posledná cesta

V roku 1910 sa definitívne rozhodol pre útek od rodiny. Sprevádzal ho iba rodinný lekár Dušan Makovický. Útek v polovici zimy si vypýtal krutú daň, spisovateľov zápal pľúc. Dňa 20. novembra 1910 v byte výpravcu železničnej stanice v meste Astapovo vydýchol Tolstoj naposledy. Jeho pohreb sprevádzali tisíce roľníkov-nevoľníkov. Pochovaný je v meste Jasná Poljana v neoznačenom hrobe na zelenej pláni.

 

*dátumový údaj vychádzajúci z Gregoriánskeho kalendára, podľa Juliánskeho kalendára je údaj (28.08.1828 – 07.11.1910)

CAPTCHA code