Patrick Swayze

Patrick Swayze
10 hlasov, 3.20 priemerné hodnotenie

(18.08.1952 – 14.9.2009)

Životopis

Rodina

Narodil sa ako Patrick Wayne Swayze dňa 18. augusta 1952 v Houstone, v americkom štáte Texas. Spolu so svojimi štyrmi súrodencami bol Patrick vychovávaný rodičmi, matkou Patsy a otcom Jessim Swayzem. Jeho matka Patsy Swayze bola profesionálna tanečnica, choreografka a učiteľka tanca. Svojho syna Patricka priviedla k tancu už v jeho ranom veku.

Mladosť

Ešte na základnej škole sa zrodila jeho láska k baletu, za ktorú si ho spolužiaci často doberali. Počas strednej školy, sa sústredil hlavne na atletiku – gymnastiku, plávanie a futbal. Po dokončení štúdia mu boli ponúknuté rovno dve štipendiá, športové a tanečné. Rozhodol sa pre to športové a zapísal sa na San Jacinto College v Houstone, v Texase, kde sa venoval gymnastike. O dva roky neskôr školu zanechal a vydal sa na turné s ľadovou show Disney on Parade, ako Snehulienkin princ Krasoň.

Po turné sa Swayze vrátil domov a netrvalo dlho aby sa zamiloval do Lisy Niemi, 16-ročnej študentky svojej matky. V roku 1972 odcestoval do New Yorku aby pokračoval v tanečnej kariére. Lisa ho po maturite do New Yorku nasledovala, kde sa pár venoval baletu. Swayze a Niemi sa zosobášili v roku 1975. Hoci sa mu v balete darilo a čoskoro postúpil na post hlavného tanečníka, zanedlho sa ozvali staré zranenia z futbalu.

Herecký talent

Operácia kolena spojená s následnou infekciou ho prinútila prestížne miesto opustiť a tak sa Patrick v roku 1976 zameral na herectvo. V tom čase debutoval na Broadwayi v Goodtime Charley, po ktorom nasledovalo West Side Story. Rôzne filmové a televízne ponuky sa mu začali sypať až po jeho stvárnení Dannyho Zuka v muzikáli Grease (Pomáda) v roku 1978. Tento úspech ho priviedol do Hollywoodu, kde nakrútil svoj ​​filmový debut Skatetown, USA (1979). Prelomový film prišiel v roku 1983, kedy ho režisér Francis Ford Coppola obsadil v The Outsiders, spolu s budúcimi hviezdami Tomom Cruisom, Mattom Dillonom a Emiliom Estevezom.

V roku 1981 pridal k divadlu a filmu i televíziu, kde podal pozoruhodný výkon pri stvárnení pacienta s leukémiou v populárnom seriáli M*A*S*H.

Hriešny tanec

Rola, ktorou si nepochybne získal srdcia mnohých dievčat a žien prišla  v roku 1987 s filmom Dirty Dancing (Hriešny tanec). Film bol len nízkorozpočtový a mal byť uvedený v kinách len na jeden víkend a potom ísť rovno na video. Stal sa však hitom a dosiahol obrovský medzinárodný úspech. Bol to prvý film, ktorý predal milión video kópií, a od roku 2009 zarobil viac ako 214 miliónov amerických dolárov po celom svete. Za úlohu inštruktora tanca Johnnyho Castla získal Swayze nomináciu na Zlatý glóbus a dodnes úspešnou je i pieseň, ktorú naspieval k filmu, “She’s Like the Wind”.

V roku 1989 sa objavil v dvoch akčných snímkach, Road House a Next of Kin, z ktorých ani jedna u divákov príliš nezabodovala. O rok neskôr, zabojoval a napokon aj  získal hlavnú rolu v romantickej dráme Ghost (Duch, 1990). Film, v ktorom hral po boku s Demi Moore a Whoopi Goldberg, opäť oživil jeho kariéru. Duch zarobil vyše 200 miliónov dolárov a priniesol Swayzemu druhú nomináciu na Zlatý glóbus.

Po tom ako Lisa prekonala potrat v roku 1990, sa pár vzdal myšlienky na deti. Namiesto toho investovali svoj ​​čas a lásku do svojho ranča plného psov, koní a dobytka. Ako vzťah s jeho ženou silnel, žiarila naďalej i jeho kariéra. V roku 1991 dokonca zdobil obálku časopisu People ako „najsexy muž sveta“.

Dobré aj zlé časy

V roku 1995 sa Swayze spojil s hercami Wesleym Snipesom a Johnom Leguizamom v komédii To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar. Výkon Swayzeho ako transvestitu mu priniesol tretiu nomináciu na Zlatý glóbus v roku 1996. V roku 1997 si Patrick zlomil pravú nohu v jazdeckej nehode pri natáčaní Letters From a Killer (1998). Koncom 90. rokov čelil vážnym problémom s alkoholom, ktorý v spojení s niekoľkými menej úspešnými filmami výrazne zbrzdil jeho hereckú kariéru.

Napriek tímto ťažkostiam však neprestával točiť filmy. Hral v romantických komédiách Forever Lulu (2000) s Melanie Griffith , a Wakin’ Up In Reno (2002), po boku s Natashou Richardson a Charlize Theron. Swayze tiež ukázal divákom svoj ​​herecký kaliber v rade úspešných nezávislých filmov. V Donnie Darko (2001), stvárnil televíznu osobnosť s temným tajomstvom. Divákov znovu nadchol svojou tanečnou odbornosťou v romantickej dráme One Last Dance (2003) a objavil sa i v pokračovaní populárneho filmu Dirty Dancing, Dirty Dancing: Havana Nights (2004).

Choroba

V marci 2008 mu bola diagnostikovaná rakovina pankreasu. Herec však zostal optimistický a prijímal ďalšie ponuky na filmy a herecké úlohy. Swayzeho najnovším projektom bola úloha veterána FBI, Charlesa Barkera, v televíznom seriáli The Beast.

Dňa 14. septembra 2009 Patrick Swayze svoj boj s rakovinou prehral. Zomrel v rodinnom sídle v Los Angeles na zlyhanie základných životných funkcií.

CAPTCHA code