rudyard kipling new

Rudyard Kipling

Rudyard Kipling
21 hlasov, 3.90 priemerné hodnotenie

(30.12.1865 – 18.01.1936)

Britský spisovateľ, básnik a novinár. V roku 1907 sa stal držiteľom Nobelovej ceny za literatúru.

Životopis

Rodinné pomery

Joseph Rudyard Kipling sa narodil 30. decembra 1865 v Bombaji v Indii. Jeho rodičia, John a Alice, boli v tom čase čerstvými prisťahovalcami. Rudyard mal blízky vzťah najmä s matkou. Jeho otec, umelec, bol vedúcim katedry architektonického sochárstva na umeleckej škole v Bombaji.

Ťažké roky malého chlapca

Hoci ako malý tamojšiu krajinu i kultúru zbožňoval, matka, ktorá chcela pre svojho syna britské vzdelanie, ho poslala do Southsea v Anglicku. Tu študoval a žil u pestúnskej rodiny Hollowayovcov. Bolo to pre malého Kiplinga ťažké obdobie a to najmä kvôli pani Hollowayovej, ktorá ho trápila a šikanovala. Až keď mal Rudyard 11 rokov, niekto nato upozornil jeho mamu, ktorá si poň prišla. Poslala ho do novej školy v Devone, kde objavil talent pre písanie a stal sa redaktorom školských novín.

Novinárske začiatky a prvé poviedky

V roku 1882, potom čo mu rodičia oznámili, že nemajú dosť peňazí aby mu zaplatili vysokú školu, sa vrátil do Indie. Našiel si prácu v miestnych novinách. Zvykol sa potulovať po uliciach mesta a získal prístup do nevestincov a ópiových brlohov, ktoré len zriedka otvorili svoje dvere bežným Angličanom. Tieto skúsenosti tvorili námety pre príbehy, ktoré začal písať a publikovať. Neskôr boli zostavené do zbierky 40 poviedok s názvom Plain Tales from the Hills.

V roku 1889 sa vrátil do Anglicka aby čerpal zo svojej ranej slávy a cestoval po Amerike. Vydal druhú zbierku poviedok, Wee Willie WinkieAmerican notes, v ktorých zaznamenal svoje prvé dojmy z Ameriky. V roku 1892 vydal svoju prvú úspešnú poéziu, Barrack-Room Ballads.

Kniha džunglí

V roku 1892 sa oženil s Američankou Caroline Kipling Balestier. Bývali spolu vo Vermonte až do roku 1899, kedy sa vrátili do Anglicka. Počas tohto obdobia však Kipling ako spisovateľ priam rozkvital. Prišli diela ako The Jungle Book (1894), The Naulahka: A Story of the West and East (1892) a The Second Jungle Book (1895). Vo svojich 32 rokoch sa stal Kipling najlepšie plateným spisovateľom na svete.

V zime roku 1899 sa Caroline, ktorej sa cnelo rozhodla, že pocestujú do New Yorku za jej matkou. Avšak cestou Rudyard i jeho dcéra Josephine ochoreli na ťažký zápal pľúc. On ho prekonal, Josephine však nie.

V roku 1902 Kiplingovci kúpili veľkostatok v Sussexe. Počas tohto obdobia napísal Rudyard Kipling diela ako Puck of Pook’s Hill (1906), Actions and Reactions (1909), Debts and Credits (1926), Thy Servant a Dog (1930) a Limits and Renewals (1932).

Ďalšia rodinná tragédia

Keď prišla prvá svetová vojna, povzbudzoval svojho syna Johna aby narukoval. Ten mal problémy so zrakom, kvôli ktorým bol odmietaný, no vďaka otcovým konexiám sa do armády dostal. V októbri 1915 dostali Johnovi rodičia správu, že John zmizol vo Francúzsku. Jeho telo sa však nikdy nenašlo.

Počas svojich posledných rokov trpel Kipling bolestivým vredom, ktorý mu nakoniec vzal život 18. januára 1936.

CAPTCHA code