Oscar Wilde new

Oscar Wilde

Oscar Wilde
3 hlasov, 3.33 priemerné hodnotenie

(16.10.1854 – 30.11.1900)

Írsky spisovateľ a básnik, významný dramatik.

Životopis

Oscar Fingal O’Flahertie Wills Wilde sa narodil 16. októbra 1854 v Dubline v Írsku. Jeho otcom bol uznávaný lekár William Wilde, ktorý bol v roku 1864 za svoje služby pasovaný na rytiera. Jeho matkou bola Jane Francesca Wilde, poetka a podporovateľka írskeho národného hnutia. Mala veľký vplyv na Oscarovo neskoršie písanie.

Štúdium

Wilde bol nadaný a šikovný študent. Navštevoval Portora Royal School v Enniskillen, kde bol po absolvovaní v roku 1871, ocenený štipendiom na Trinity College v Dubline. Na konci jeho prvého ročníka na Trinity, v roku 1872, sa umiestnil v školských skúškach na prvom mieste. Zato dostal štipendium akadémie, čo je najvyššia česť udelená študentovi.

Básnikom s vyberaným vkusom

Po ukončení štúdia v roku 1874, Wilde nielenže obdržal zlatú medailu ako najlepší študent gréčtiny, ale i štipendium na ďalšie štúdium na Magdalen College v Oxforde. V Oxforde prišli jeho prvé snahy o tvorivé písanie. V roku 1878 získal s básňou Ravenna školskú cenu.

Po absolvovaní štúdia na Oxforde sa presťahoval do Londýna, kde sa naďalej zaoberal písaním poézie. V roku 1881 vydáva svoju prvú zbierku Poems.

Oscar Wilde začal praktizovať svoj estetický spôsob života. Mal dlhé vlasy, vyberané spôsoby a štylizované šaty. Potrpel si na zariadenie izieb a známa bola aj jeho zbierka modrého porcelánu. Hoci mal značný počet podporovateľov, mal aj veľa kritikov. Jeho karikatúry v novinách neboli ničím neobvyklým.

Estét

V roku 1882 odcestoval Wilde z Londýna do New Yorku, kde viedol sériu prednášok estetizmu. Hoci mala trvať len 4 mesiace, kvôli úspechu sa predĺžila a trvala vyše roka. Po návrate do Anglicka okamžite začal s ďalším prednáškovým turné po Anglicku a Írsku, ktoré trvalo až do polovice roku 1884. Prostredníctvom svojich prednášok, rovnako ako aj jeho poézie, sa Wilde stal popredným zástancom hnutia estetizmu, ktoré podporovalo krásu vychádzajúcu z podstaty.

Dňa 29. mája 1884 si Wilde vzal za ženu bohatú Angličanku Constance Lloydovú. Mali spolu dvoch synov, Cyrila a Vyvyana.

V roku 1888, sedem rokov po tom, čo napísal Poems, vyšla zbierka detských príbehov The Happy Prince and Other Tales. V roku 1891 publikoval Intentions, zbierku esejí s princípmi estetizmu. Toho istého roku vydal i svoj prvý a jediný román The Picture of Dorian Gray (Portrét Doriana Graya).

Dramatická tvorba

Wildeova prvá hra, Lady Windermere’s Fan, predstavená vo februári 1892, zaznamenala širokú vlnu popularity. Nadväzujúc nato sa dráma stala Wildeovou primárnou literárnou formou. Jeho najpozoruhodnejšie hry boli A Woman of No Importance (1893), An Ideal Husband (1895) a nakoniec jeho najslávnejšia hra The Importance of Being Earnest (Aké dôležité je mať Filipa).

Homosexualita a väzenie

V rovnakom čase, kedy sa tešil svojim literárnym úspechom, mal pomer s mladíkom menom lord Alfred Douglas. Po urážke od Douglesovho otca sa Oscar Wilde rozhodol ísť na súd, no toto rozhodnutie mu zničilo život. Douglesov otec predložil na súde dôkazy o Wildeovej homosexualite, čo viedlo k jeho zatknutiu a 25. mája 1895 bol odsúdený k dvom rokom väzenia.

Z väzenia vyšiel fyzicky i emocionálne zničený. Nakrátko odišiel do Francúzska a počas tohto obdobia písal len veľmi málo. Svoje zážitky z väzenia spísal v diele The Ballad of Reading Gaol (Balada o žalári v Readingu).

Oscar Wilde zomrel na zápal mozgových blán 30. novembra 1900 vo veku 46 rokov. Aj po mnohých rokoch zostal nezabudnutý pre jeho diela i pre jeho pestrý život.

CAPTCHA code