Johnny Cash

Johnny Cash

Johnny Cash
5 hlasov, 2.60 priemerné hodnotenie

(26.02.1932 – 12.09. 2003)

Bol jedným z najznámejších amerických country spevákov 20. storočia, okrem toho skladateľ a herec.

Životopis

Mladosť

Johnny Cash sa narodil v meste Kingsland, v Arkansase, Rayovi Cash, ktorý sa živil ako farmár a Carrie Rivers Cash. Bol jedným zo siedmich detí a po pôrode mu bolo dané meno J. R. Cash, pretože jeho rodičia mu nemohli vymyslieť meno. Približne 15 rokov strávil na poli, kde pracoval bok po boku so svojimi rodičmi a súrodencami. Mnoho piesní, ktoré Johnny Cash napísal v priebehu nasledujúcich piatich desaťročí bolo inšpirovaných týmito skromnými časmi.

Už keď po prvý krát chytil gitaru vo svojich 12 rokoch, bola jeho láska k hudbe zjavná. Jeho matka, ktorá svojim deťom už od mala spievala ľudové balady a piesne, zrejme vycítila, že je nadaný a zaplatila mu hodiny spevu.

Po tom ako v roku 1950 zmaturoval a nakrátko sa zamestnal, sa Cash rozhodol narukovať do vojenského letectva Spojených štátov. Počas obdobia v letectve založil svoju prvú kapelu s názvom Landsberg Barbarians.

18. júla 1951 Cash spoznal 17-ročnú Vivian Liberto. Chodili spolu sotva tri týždne, keď bol Johnny prevelený na tri roky do Nemecka. Ich vzťah však fungoval aj na ďiaľku a 7. augusta 1954, mesiac po jeho odchode z armády sa v San Antoniu zosobášili.

Prvé hudobné úspechy

V roku 1954 sa spolu s Vivian presťahovali do Memphisu v Tennessee, kde pracoval ako podomový obchodník. Po nociach zase hrával s gitaristom Lutherom Perkinsom a basistom Marshallom Grantom. Johnny sa stal frontmanom kapely známej ako Johnny Cash a Tennessee Two. Neskôr v roku 1960 keď sa do kapely pridal bubeník W.S. Holland, sa skupina premenovala na Tennessee Three.

Na začiatku roku 1955, Cash a jeho skupina nahrali pieseň Hey Porter. Hoci mala priemerné hodnotenia, ďalšia nahrávka s názvom Cry, Cry, Cry sa vyšplhala na 14. priečku v rebríčku. Nasledovali ďalšie hity So Doggone Lonesome a Folsom Prison Blues. Sláva však prišla až v roku 1956, kedy Cash napísal a vydal I Walk The Line, ktorý sa v rebríčku dostal na prvé miesto a bolo predaných 2 miliónov kópií.

Ťažké no úspešné časy

Na začiatku 60. rokov bola jeho sláva na vrchole. Spolu s rodinou sa presťahovali do Ventury v Kalifornii, a nasledovali hity ako Ring of Fire (1963) a Understand Your Man (1964). Na cestách, kedy bol mimo domova okolo 300 dní v roku, mu často robili spoločnosť drogy a alkohol. To sa podpísalo i na jeho vzťahu s Vivian, s ktorou mali spolu štyri dcéry Rosanne, Kathy, Cindy a Taru. Po mnohých skúškach, ktorými ich manželstvo prešlo, sa v roku 1966 rozviedli.

Životná láska

Drogovej závislosti sa Cash zbavil pomocou June Carter, ktorá bola takisto speváčkou a skladateľkou. V roku 1968, 13 rokov po tom, čo sa prvýkrát stretli ju Johnny požiadal o ruku počas živého vystúpenia v Kanade. Pár sa vzal 1. marca 1968, vo Frankline, v Kentucky. Mali spolu jedno dieťa, Johna Carter Casha, ktorý sa narodil 3.3.1970.

7.júna 1969 mala premiéru The Johnny Cash Show, v ktorej vystúpilo mnoho umelcov od Boba Dylana až po Louisa Armstronga. V tom istom roku si tiež odniesol dve ceny Grammy za album Johnny Cash at Folsom Prison (1968).

V polovici 70. rokov začala Cashova popularita a taktiež počet jeho hitov klesať. Napriek tomu jeho autobiografia s názvom Man in Black, vydaná v roku 1975 dosiahla 1,3 milióna predaných kópií. Druhá autobiografia s názvom Cash: The Autobiography sa objavila v roku 1997.

V roku 1997 bol Cashovi diagnostikovaný Shy-Dragerov syndróm. V roku 1998 bol hospitalizovaný s ťažkým zápalom pľúc, ktorý poškodil jeho pľúca.

June Carter Cash zomrela 15. mája 2003 vo veku 73 rokov. Johnny Cash zomrel štyri mesiace nato dňa 12. septembra 2003.

CAPTCHA code