Greta Garbo new

Greta Garbo

Greta Garbo
0 hlasov, 0.00 priemerné hodnotenie

(18.09.1905 – 15.04.1990)

Herečka, jedna z hollywoodskych hviezd nemého filmu počas obdobia zlatej filmovej éry.

Životopis

Greta Garbo sa narodila ako Greta Lovisa Gustafsson dňa 8. septembra 1905 v Štokholme vo Švédsku. Narodila sa ako tretie dieťa rodičom Karlovi a Anne. Bola vychovávaná v chudobe v robotníckej štvrti považovanej tiež za „štokholmský slum“.

Herecké začiatky

Vo veku 13 rokov, Greta odišla zo školy aby sa mohla starať o svojho otca, ktorý vážne ochorel. Dva roky nato zomrel na zlyhanie obličiek. Po smrti svojho otca Greta získala post predavačky v obchodnom dome. Aby pomohla propagovať pánske oblečenie hrala v dvoch reklamách. Pred kamerou sa prejavil jej prirodzený talent čo viedlo k získaniu roly vo svojom prvom filme, komédii s názvom Peter Tramp (1922).

Veľkou  príležitosťou pre Gretu bolo štipendium na prestížnom Royal Dramatic Theater, švédskej škole pre začínajúcich hercov. No krátko po prvom roku a po stretnutí s režisérom Mauritzom Stillerom, režisérom nemých filmov, štúdium zanechala. Stiller ju totiž chcel obsadiť vo svojom novom filme The Legend of Gosta Berling (1924). Úspech filmu Gretu preslávil vo Švédsku i v Nemecku. Stiller ju formoval ako herečku a bol to on kto jej zmenil profesionálne meno na Greta Garbo.

Pôsobenie v Amerike

Ďalší film, Streets of Sorrow (1925), v ktorom hrala prostitútku, ju opäť preslávil po Európe. Po ňom spolu so Stillerom podpísali zmluvu na pôsobenie v Amerike. Jej prvým americkým filmom bol film Torrent (1926), do ktorého však Stiller nebol ako režisér najatý. Po pár problémoch so šéfmi sa Stiller v roku 1928 vrátil do Švédska a zomrel o rok neskôr.

Garbo však neprestávala točiť. Jej ďalšie dva filmy The Temptress (1926) a Flesh and the Devil (1926) boli trháky a spravili z herečky medzinárodnú hviezdu.

Zvuk vo filme

S príchodom ozvučeného filmu prišli tiež obavy ako budú diváci na Gretu reagovať, predovšetkým na jej prízvuk a nízky hrdelný hlas. Po debute so zvukom vo filmovej adaptácii Eugena O’Neilla Anna Christie však jej hviezda nevybledla.

V roku 1933, Garbo vzala rolu v historickej dráme Kráľovná Kristína. Nasledovali ďalšie filmy ako Anna Karenina (1935), Camille (1936), a Conquest (1937). Herecký výkon vo filme Camille sa považuje za vrchol jej kariéry.

Koniec kariéry a zdravotné ťažkosti

Začiatok druhej svetovej vojny pre Gretu Garbo znamená strata jej fanúšikovskej základne v Európe. Po filme Two-Faced Woman (1941), ktorý nemal úspech ukončila svoju kariéru a presťahovala sa do New Yorku.

V roku 1984 Garbo sa úspešne liečila na rakovinu prsníka. Neskôr jej začali zlyhávať obličky, čo ju prinútilo obmedziť pohyb mimo domova. Tak zostala viac menej odrezaná od vonkajšieho sveta. Ku koncu svojho života podstupovala dialýzu po dobu šiestich hodín trikrát týždenne.

Greta Garbo zomrela 15. apríla 1990 vo veku 84 rokov v nemocnici v dôsledku zápalu pľúc a zlyhania obličiek.

CAPTCHA code