Frida Khalo new

Frida Kahlo

Frida Kahlo
9 hlasov, 4.11 priemerné hodnotenie

(06.07. 1907 – 13.07. 1954)

Mexická maliarka, známa predovšetkým pre svoje autoportréty, žiarivé farby, bolesť a vášeň vkladanú do obrazov.

Životopis

Detstvo a rané roky

Frida Kahlo sa narodila ako Magdalena Carmen Frieda Kahlo y Calderón v Coyocoán v Mexiku. Bola jednou zo štyroch dcér narodených nemecko-židovskému otcovi Wilhelmovi Kahlovi a matke, Matilde Calderón y Gonzalez, z jednej strany španielskeho a z druhej mexicko-indiánskeho pôvodu. Vo veku šiestich rokov Fridu postihla detská obrna, čoho dôsledkom bolo, že jej pravá noha zostala chudá a zdeformovaná. To sa Frida snažila maskovať nosením nohavíc, dlhých sukní alebo dvoch ponožiek na nohe.

Štúdium a vzdelanie

V roku 1922, po ukončení základného vzdelania na Colegio Aleman, nemeckej škole v Mexiku, sa Frida zapísala na štátnej škole, pričom dúfala, že sa stane lekárkou. Tam sa stala členkou politickej skupiny “Cachuchas”, ktorá podporovala socialisticko-nacionalistické myšlienky. Vodcom skupiny bol Alejandro Gomez Arias, študent práv, novinár a neskôr Fridina prvá láska.

Nehoda

17.septembra 1925 sa však Fride náhle zmenil život. V ten deň Frida a jej priateľ, Alejandro, cestovali autobusom domov zo školy, no došlo k stretu autobusu s električkou. Následne Frida strávila tri mesiace v posteli a zistili jej zlomený stavec, kvôli ktorému musela nosiť korzet počas 9 mesiacov. V tomto období sa Frida Kahlo začala naplno venovať maľbe. Stojan, ktorý jej dali vyrobiť na posteľ jej umožnil maľovať aj keď sa nemohla hýbať a zrkadlo jej umožnilo vidieť samú seba. Tak začala maľovať portréty seba, priateľov a zátišia. Za svoj pomerne krátky život Frida vytvorila 143 obrazov, z ktorých väčšinu tvorili autoportréty a zátišia.

Sobáš a život s Diegom Riverom

Dňa 21. augusta 1929, pri civilnom obrade na radnici v Coyoacán a v oblečení požičanom od svojej indiánskej slúžky, si Frida Kahlo vzala Diega Riveru. Ich búrlivý, vášnivý vzťah prežil nevery, tlaky kariéry, rozvod, nový sobáš, Fridine bisexuálne záležitosti, jej zlý zdravotný stav i neschopnosť mať deti.

Silná žena v slabom tele

Jej zdravotné problémy vrcholili v roku 1950. Potom, čo jej bola diagnostikovaná sneť v pravej nohe, Kahlo strávila deväť mesiacov v nemocnici a počas tejto doby podstúpila niekoľko operácií. Naďalej však pokračovala v maľovaní a podporovaní politiky i napriek tomu, že mala obmedzenú pohyblivosť. V roku 1953, sa konala jej prvá samostatná výstava v Mexiku. Hoci bola pripútaná na lôžko, túto udalosť si nenechala ujsť a strávila večer v posteli zriadenej len pre ňu uprostred galérie. V auguste 1953 sa gangréna v jej pravej nohe zhoršila natoľko, že doktori boli nútení jej nohu amputovať.

Na začiatku júla 1954 sa Frida posledný krát objavila na verejnosti, keď sa zúčastnila pouličnej komunistickej demonštrácie. Čoskoro potom, 13. júla 1954, vo veku 47 rokov, Frida Kahlo zomrela.

CAPTCHA code