Ernest_Hemingway_1923_passport_photo.TIF new

Ernest Hemingway

Ernest Hemingway
9 hlasov, 3.78 priemerné hodnotenie

(21.07.1899 – 02.07.1961)

Celým menom Ernest Miller Hemingway bol významným americkým spisovateľom, novinárom.

Životopis

Rodinné pomery a detstvo

Narodil sa v meste Oak Park v štáte Illinois v USA. Pochádzal z rodiny lekára a speváčky, dovedna mali 6 detí. Ernest bol druhý najstarší. Vzťah matky k Ernestovi bol pomerne zvláštny. Nakoľko si želala dvojičky dievčatá, obliekala ho spolu so staršou sestrou akoby nimi boli. To ho do istej miery poznačilo aj v jeho nasledujúcej tvorbe. Ako operná speváčka naň naliehala aby hral na piáno, čo bol neustále zdroj konfliktov. Naopak otec v ňom prebudil vášeň poľovačky a dobrodružstvo v prírode.

Vzdelanie

Od roku 1913 do roku 1917 navštevoval miestnu strednú školu, kde sa venoval športom ako box, futbal alebo vodné pólo. Najviac vynikal predovšetkým na hodinách angličtiny. Neskôr začal navštevovať hodiny žurnalistiky a v roku 1916 vydal svoj prvý novinársky debut.

Kariéra na bojisku

Na začiatku v roku 1918 narukoval do Červeného Kríža v Kansas City a plánoval sa stať vodičom sanitky na talianskom fronte. V máji odišiel z New Yorku do Paríža a v júni bol už na talianskom fronte. 8. mája bol vážne zranený po ostreľovaní mínometnou paľbou, keď niesol z kantíny čokoládu a cigarety chlapom na bojisku. Napriek svojim zraneniam zachránil život talianskemu vojakovi za čo si vyslúžil taliansku striebornú medailu za statočnosť.

V nemocnici sa zoznámil s sestričkou Agnes von Kurowsky s ktorou prežil ľúbostný románik. Napísal o ňom v autobiografickom románe Zbohom zbraniam. Najviac ho desila jeho smrteľnosť s ktorou pred vstupom na front nepočítal a aj  bezmocnosť keď nevedel a nerozumel doktorom či jeho zranené nohy budú amputovať alebo nie.

Spisovateľ a ženy

V januári roku 1919 sa vrátil do USA. S Agnes boli rozhodnutí sa vziať. No v marci toho istého roku ho odmieta nakoľko už bola zasnúbená s talianskym vojakom. Toto odmietnutie pravdepodobne neskôr poznamenalo aj jeho nasledujúce vzťahy.

V roku 1922 sa oženil s jeho prvou ženou Hadley Richardson. Presťahovali sa do Príža. Ernest tam dostal prácu zahraničného korešpondenta. V tom období bol označený za člena „stratenej generácie“ autorov 20tych rokov. V roku 1926 vyšla jeho prvá novela Slnko aj vychádza.

V roku 1927 sa rozvádza s manželkou Hedley a následne sa žení s Pauline Pfeiffer. S ňou sa rozvádza po návrate z španielskej občianskej vojny kde pôsobil ako novinár. Z jeho zážitkov vzišiel román Komu zvonia do hrobu.

Hemingway sa žení do tretice v roku 1940 s Martou Gellhornovou. Zakrátko však stretáva v Londýne počas zúriacej druhej svetovej vojny svoju budúcu štvrtú manželku Mery Welshovú. Manželstvo im vydržalo až do smrti. Počas výletu spolu s manželkou do Benátok sa však platonicky zamiluje do istej tínedžerky z čoho vzišla novela Across the River and into the Trees ktorá bola kritikmi doslova rozdupaná.

Svetový úspech

Nasledujúci rok ako odozvu na zlú kritiku napísal svoje dielo Starec a more. Ktoré stihol za neuveriteľných 8 týždňov a ako sám hovorieval:“je to to najlepšie čo som za celý život napísal“.

Kniha Starec a more sa stala knihou mesiaca a Ernesta Hemingwaya celosvetovo preslávila. V roku 1952 za ňu získal Pulitzerovu cenu.

Depresívne obdobie

Mesiac po ocenení odlieta na výlet do Afriky, no jeho lietadlo havaruje. Hemingway s manželkou sú vážne zranení, čo malo následky do konca jeho života. Po havárii prepadol depresiám a alkoholu. Nasledovalo 12 pokusov o samovraždu. V roku 1940 mu bola udelená Nobelova cena za mier.

Ráno 2. júla 1961 sa Ernest Hemingway sa vo svojom dome v Ketchume zastrelil.

CAPTCHA code