Le Corbusier

Le Corbusier

Le Corbusier
4 hlasov, 4.00 priemerné hodnotenie

(06.10. 1887 – 27.08.1965)

Francúzsky architekt švajčiarskeho pôvodu. Bol považovaný za jedeného z najvplyvnejších architektov 20. storočia, okrem toho bol urbanista, maliar, sochár a spisovateľ.

Životopis

Detstvo a dospievanie

Le Corbusier sa narodil ako Charles-Edouard Jeanneret-Gris v La Chaux-de-Fonds vo Švajčiarsku do rodiny Edouard Jeannereta, ktorý pracoval v hodinárskom priemysle, a madam Jeannerct-Perrct, hudobníčky a učiteľky klavíra.

Štúdium

Vo svojich trinástich rokoch opustil základnú školu a začal navštevovať školu Arts Décoratifs v La Chaux-de-Fonds, kde sa priučil umeniu zdobenia a gravírovania ciferníkov hodiniek. Pokračoval v šľapajach svojho otca. Tu sa jeho tútorom stal L’Eplattenier, na ktorého sa neskôr Le Corbusier odvolával ako na svojho jediného učiteľa. L’Eplattenier učil Le Corbusiera kreslenie, dejiny umenia a estetiku secesie. Le Corbusier sa rozhodol zanechať hodinárstvo a po ďalšom štúdiu umenia a dekorácie sa plánoval stať maliarom. L’Eplattenier však trval na tom aby sa venoval i architektúre a zariadil mu jeho prvé zákazky na miestnych projektoch.

Cesty

Potom ako navrhol svoj prvý dom v roku 1907 sa Le Corbusier vydáva na výlety po strednej Európe a Stredomorí, vrátane Talianska, Viedne, Paríža a Mníchova. V roku 1908 odišiel do Paríža a začal pracovať s Auguste Pierretom, architektom známym pre jeho priekopnícke použitie betónu a železobetónu. V Berlíne zas Le Corbusier pracoval s Petrom Behrensom, ktorý ho zasvätil do tajov priemyselných procesov a konštruovania strojov. V roku 1917 sa vrátil do Paríža, kde sa stretol s post-kubistom Amedeo Ozenfantom a spolu vyvinuli purizmus, nový koncept maľby. V roku 1920 prijal pseudonym Le Corbusier.

Tvorba

Od roku 1922 Le Corbusier pracoval so svojím bratrancom Pierre Jeanneretom, s ktorým si spolu v Paríži otvorili spoločný ateliér.

Medzi rokmi 1923 až 1939 stavia Le Corbusier mnohé významné budovy po celom svete, no najmä vo Francúzsku, Švajčiarsku, Nemecku, Rusku i v Južnej Amerike. V roku 1927 pre Deutsches Werkbund v Stuttgarte, Le Corbusier postavil Citrohan, systém obytných jednotiek, ktorými dokázal, že domy je možné stavať lacnejšie – priemyselne. Koncom dvadsiatych a začiatkom tridsiatych rokov sa sústredil na stavebné zákazky ako sú Cité de Refuge, Villa Savoye, Pavillon Suisse v Cité Universitaire a jeho utopistické stavebné koncepcie.

V roku 1930 sa Le Corbusier oženil s modelkou a krajčírkou z Monaka, Yvonne Gallis, čím získal francúzske občianstvo. Yvonne zomrela v roku 1957.

27. augusta 1965 si Le Corbusier šiel si zaplávať v Stredozemnom mori pri Roquebrune-Cap-Martin vo Francúzsku. Jeho telo našli ľudia počas kúpania sa v mori. Predpokladá sa, že utrpel infarkt.

CAPTCHA code