John Lennon new

John Lennon

John Lennon
2 hlasov, 2.50 priemerné hodnotenie

(09.10.1940 – 08.12.1980)

Britský spevák, gitarista, skladateľ. Bol tiež zakladajúcim členom skupiny The Beatles.

Životopis

Rodina

John Winston Lennon sa narodil 9. októbra 1940 v Liverpoole v Anglicku. Krstné meno John dostal po starom otcovi Johnovi Lennonovi a Winston zas po premiérovi Spojeného kráľovstva Winstonovi Churchillovi. Johnovi rodičia sa rozviedli už keď mal 4 roky a tak skončil u tety. Matka Júlia ho napriek tomu navštevovala a bola to práve ona, kto ho naučil hrať na bendžo a zaplatila mu prvú gitaru. V roku 1958 však John o svoju matku prišiel pri dopravnej nehode. Bola to preňho jedna z najhorších chvíľ v živote.

Hudobné začiatky

Keď mal mladý Lennon 16 rokov, založil kapelu The Quarry Men. Čoskoro potom ako v júli 1957 stretol Paula McCartneyho, ho do tejto skupiny prizval. Z tejto dvojice sa nakoniec stalo jedno z najúspešnejších skladateľských partnerstiev vôbec.

Nasledujúci rok McCartney predstavil Lennonovi Georga Harrisona, z ktorého sa stal ďalší člen kapely hoci mal len 14 rokov. Stuart Sutcliffe, Lennonov priateľ z umeleckej školy sa neskôr pripojil ako basista. V roku 1960 sa kapela premenovala na The Beatles.

Úspešná zostava

V auguste toho roku, pri príležitosti série koncertov po kluboch v Hamburgu The Beatles požiadali Petea Besta, aby sa stal ich bubeníkom. Po tejto sérii prišli ešte dve podobné – v apríli 1961 a v apríli 1962. Po tom čo sa Sutcliffe rozhodol zostať v Hamburgu, prevzal McCartney basu a Ringo Starr nahradil bubeníka Besta. Tak sa zrodila legendárna štvorica, ktorá vytrvala až kým sa skupina v roku 1970 nerozpadla.

V októbri 1962 vydali prvý singel Love me do, ktorý sa vyšplhal na 17. miesto v britskom hudobnom rebríčku. The Beatles sa neskôr stali najpopulárnejšou kapelou v Británii s hitmi ako She Loves You a I Wanna Hold Your Hand.

Láska k Yoko

V auguste 1962 sa Lennon oženil so Cynthiou Powell, s ktorou mal jedného syna, Juliana, ktorý bol pomenovaný po Lennonovej matke. V roku 1968 sa však rozviedli. Lennon sa znovu oženil nasledujúci rok, 20. marca 1969, kedy si zobral za ženu Yoko Ono, japonskú avantgardnú umelkyňu.

Manželstvo s Yoko Ono však začalo spôsobovať napätie v rámci skupiny. Lennon opustil The Beatles v septembri 1969, tesne po dokončení nahrávania albumu Abbey Road. Správy o rozpade ale boli udržiavané v tajnosti, až kým McCartney v apríli 1970 oznámil jeho odchod, mesiac pred tým, než kapela vydala Let It Be.

Nasledovala Lennonova sólová kariéra a zanedlho potom, čo sa The Beatles v roku 1970 rozišli, vydal svoj debutový sólový album, John Lennon / Plastic Ono Band. Nasledoval ďalší album Imagine (1971), ktorý bol považovaný za Lennonov najúspešnejší po-beatlesovský počin.

Na jeseň roku 1973 sa John a Yoko na čas rozišli. Lennon šiel do Los Angeles v Kalifornii, kde trávil čas s milenkou May Pang. Neprestával vydávať úspešné albumy vrátane Mind Games (1973), Walls and Bridges (1974) a Rock ‘n’ Roll (1975). V roku 1974 sa Lennon a Ono zmierili. Krátko po narodení ich syna Seana v roku 1975 sa Lennon rozhodol odísť z hudobného priemyslu, aby sa stal plnohodnotným manželom a otcom.

Tragická smrť

V roku 1980 sa John Lennon vrátil do sveta hudby s albumom Double Fantasy. No len pár týždňov po vydaní albumu, bol zastrelený pred svojím bytovým komplexom v New Yorku. Fanúšik, ktorému len pár hodín predtým podpísal svoj nový album, ho zasiahol niekoľkými ranami. Lennon zomrel v New Yorku 8. decembra 1980 vo veku 40 rokov.

CAPTCHA code