Jane Austen new

Jane Austen

Jane Austen
4 hlasov, 2.50 priemerné hodnotenie

(16.12.1775 – 18.07.1817)

Jane Austen bola anglická spisovateľka, ktorej vtipná a elegantne štruktúrovaná beletria tvorí prechod medzi obdobím 18. Storočia (neoklasicizmom) a 19. Storočím (romantizmom).

Životopis

Rodinné pomery

Jane Austen sa narodila 16. decembra 1775, na fare v obci Steventone v Hampshire. Bola siedme z ôsmich detí reverenda Georgea Austena (1731-1805) a jeho manželky Cassandry (1739-1827). Vyrastala v prostredí, v ktorom sa dbalo na učenie a kreatívne myslenie. Už od mala si spolu so súrodencami čítali z otcovej rozsiahlej knižnice. Aby získali formálnejšie vzdelanie, boli Jane a Cassandra (jej sestra), zaslané do internátnych škôl. Tu však obe chytili týfus, ktorému Jane takmer podľahla. Neskôr sa vrátili domov, kde žili naďalej s rodinou.

Začiatky veľkej spisovateľky

Už ako dieťa začala Austen písať príbehy, ktoré sú teraz označované ako Juvenílie. Jej prvé zrelé dielo, ktoré napísala, keď mala asi 19 rokov, bola novela Lady Susan, písaná vo forme listov. Táto jej skorá beletria bola zachovaná jej rodinou a bola publikovaná až po jej smrti.

Tvorivé obdobie

Keď mala okolo dvadsiatky napísala Austen romány, ktorými sa neskôr stali Rozum a cit (pôvodne s názvom Elinor a Marianne) a Pýcha a predsudok (pôvodne Prvé dojmy). Jej otec poslal list s ponukou rukopisu Prvé dojmy vydavateľovi čoskoro potom, čo bol dokončený v roku 1797. Jeho ponuka však bola obratom odmietnutá.

Keď mala Austen 25 rokov, jej otec odišiel do dôchodku a rodina sa presťahovala do Bathu. Tu žila päť rokov (1801-1806), no po smrti pána Austena, Janinho otca, sa presťahovali do Southamptonu.

V roku 1811, vo veku 35 rokov, konečne publikovala Rozum a cit. Dielo Pýcha a predsudok nasledoval v roku 1813, Mansfield Park v roku 1814 a Emma v roku 1815. Zaujímavé je, že titulná strana každej knihy sa odvolávala  na jeden alebo dva z jej predchádzajúcich románov ale neobsahovala jej meno.

Zdravotné komplikácie

V roku 1815 Austen začala písať román Presviedčanie a dokončila ho v nasledujúcom roku. Avšak jej zdravie začalo postupne zlyhávať. Pravdepodobnou príčinou bola Addisonova choroba.

27. apríla 1817 napísala poslednú vôľu, kde menovala sestru Cassandru ako svoju dedičku. Austen zomrela v skorých ranných hodinách dňa 18. júla 1817. Mala len 41 rokov.

Odhalenie spisovateľkinho mena

Presviedčanie a Northanger Abbey boli zverejnené v decembri 1817 spolu s oznámením, ktoré napísal brat Henry. V ňom označil Jane Austen po prvýkrát ako autorku románov Rozum a cit, Pýcha a predsudok, Mansfield park a Emma.

CAPTCHA code