Humphrey Bogart new

Humphrey Bogart

Humphrey Bogart
0 hlasov, 0.00 priemerné hodnotenie

(25.12.1899 – 14.01.1957)

Americký divadelný a filmový herec, Humphrey Bogart, bol hollywoodskym umelcom, známym pre jeho všestrannosť a individualitu.

Životopis

Rodinné pomery

Humphrey DeForest Bogart sa narodil v New Yorku 25. decembra 1899. Bogart sa narodil do bohatej a prominentnej newyorskej rodiny, ktorej korene siahali až k prvým holandským koloniálnym osadníkomv New Yorku. Jeho otec, Belmont DeForest Bogart, bol úspešný a rešpektovaný kardio chirurg. Jeho matka, Maud Humphrey, bola maliarkou a umeleckou riaditeľkou ženského módneho časopisu The Delineator.

Mladosť

Navštevoval niekoľko súkromných škôl, vrátane Trinity School v New Yorku. Trochu prekvapivo ako školák nemal o drámu nijako zvlášť záujem. Bogart opustil školu, aby slúžil v americkom námorníctve počas prvej svetovej vojny. Kým slúžil u vojenskej polície, istý väzeň sa pokúsil o útek a udrel Bogarta do úst. Jazva nad hornou perou, ktorú si z vojny odniesol, sa neskôr stala charakteristickým znakom jeho vzhľadu drsňáka. Po návrate domov Bogart krátko pracoval ako úradník na Wall Street.

Kariéra na filmovom plátne

O rok neskôr stretol herečku menom Alice Brady, ktorá mu dohodila prácu inšpicienta v putovnej produkcii The Ruined Lady. Neskôr začal i sám Bogart hrať. V roku 1921, debutoval na javisku ako japonský čašník v inscenácii zvanej Drifting. Potom sa Bogart, ktorý dlho nevedel, akým smerom sa vybrať, konečne rozhodol, že sa stane hercom. Viac ako desať rokov sa snažil naštartovať svoju hereckú kariéru, no získal len menšie úlohy v seriáloch ako sú Nerves a The Skyrocket. Potom, v roku 1934, prišiel Bogartov prevratný výkon v The Petrified Forest. Vykreslil Duka Manteena, vraha utečenca, tak vierohodne, že prvý krát, keď vyšiel na scénu, ľudia skríkli od hrôzy.

Výkon v tomto filme viedol k tomu, že sa mu kopili ponuky na úlohy podobného charakteru. Medzi jeho rané gangsterské filmy patrili The Great O’Malley (1937), Dead End (1937), Crime School (1938) a King of the Underworld (1939). Bogart sa však cítil byť obmedzovaný, keď hral film po filme len podobné úlohy. Pri stvárnení prefíkaného no čestného súkromného detektíva Sama Spadea vo filme The Maltese Falcon (1941), však naplno ukázal svoju všestrannosť.

V roku 1942 prišlo obsadenie do hlavnej úlohy vo vojnovej dráme Casablanca. Stvárnil tu postavu Ricka Blaina, amerického emigranta, ktorý sa snaží počas druhej svetovej vojny oživiť svoj vzťah so svojou nórskou láskou, ktorú stvárnila Ingrid Bergman. Casablanca získala tri Oscary za najlepší film, najlepší scenár a najlepšiu réžiu a dodnes sa radí medzi najväčšie filmy všetkých čias.

Oscar

Jeho najviac cenený výkon po Casablance prišiel v roku 1951 vo filme The African Queen, za ktorý získal prvého a jediného Oscara za najlepší mužský herecký výkon. V The Barefoot Contessa (1953) dal Bogart hĺbku postave režiséra – alkoholika. V Beat the Devil (1954) zase stvárnil pochybného dobrodruha. Vo svojom poslednom filme, dráme The Harder They Fall (1956), Bogart podal silný výkon ako vyšetrovateľ korupcie v športe.

V roku 1956, zatiaľ čo bol na vrchole svojej kariéry, bola Bogartovi diagnostikovaná rakovina pažeráka. Operáciou sa však nepodarilo šírenie rakoviny odstrániť a Bogart zomrel 14. januára 1957 vo veku 57 rokov.

CAPTCHA code