Audrey Hepburn new

Audrey Hepburn

Audrey Hepburn
13 hlasov, 3.77 priemerné hodnotenie

(04.05.1929 – 20.01.1993)

Tanečnica a hollywoodska herečka.

Životopis

Detstvo

Audrey Hepburn sa narodila ako Audrey Kathleen Ruston v Bruseli, v Belgicku. Keď mala šesť rokov, jej otec, Joseph Victor Anthony Hepburn-Ruston, pôvodom Brit, rodinu opustil. Matka, barónka Ella van Heemstra, pôvodom Holanďanka, sa následne s Audrey a jej dvomi bratmi presťahovala do sídla svojho otca v Arnheme v Holandsku. Nasledujúci rok, 1936, opustila Audrey Holandsko aby študovala na súkromnej internátnej škole v Kente v Anglicku, kde absolvovala tanečné kurzy.

Kariéra a II. Svetová vojna

10. mája 1940 začala invázia nacistických Nemcov do Holandska. Audreyna rodina tak bola nútená znášať útrapy päťročného útlaku nacistov. Počas nemeckej okupácie trpela Audrey podvýživou, ktorá sa dlhodobo podpísala na jej váhe. Počas vojny jej matka zmenila meno na Edda, aby sa vyhla problémom, ktoré mohlo dcérine anglické meno priniesť.

Po vojne prejavovala Hepburn naďalej záujem o tanec. Študovala balet v Amsterdame a neskôr v Londýne. V roku 1948 debutovala na javisku ako zboristka v muzikáli High Button Shoes v Londýne. Nasledovali ďalšie drobné úlohy na britskej scéne napríklad v Sauce Tartare (1949). V pokračovaní hry, Sauce Piquant (1950), už bola obsadená s vyšším platom.

Jej celovečerný filmový debut prišiel v roku 1951 s filmom One Wild Oat. Nasledovali úlohy v takých filmoch ako Young Wives’ Tales (1951) a The Lavender Hill Mob (1951). Ďalší projekt ju predstavil už aj americkému publiku. Vo svojich 22 rokoch šla Audrey Hepburn do New Yorku, aby si zahrala v broadwayskej produkcii Gigi.

Ocenenia

Jej ďalším významným filmom bol Roman Holiday (Prázdniny v Ríme) v roku 1953, v ktorom stvárnila postavu princeznej Anny. Za túto úlohu získala Oscara, čo znamenalo veľký úspech už na začiatku jej filmovej kariéry. Šesť týždňov po tom, ako bola ocenená Oscarom za najlepší ženský herecký výkon, získala Tony Award za výkon v broadwayskej hre Ondine. V hre sa stretla i s hercom Melom Ferrerom, ktorého si následne dňa 25. septembra 1954 vo Švajčiarsku vzala za manžela. V roku 1954 získala ďalšiu nomináciu na najlepšiu herečku za výkon vo filme Sabrina.

V roku 1956 stvárnila Audrey Natashu Rostow v snímke War and Peace (Vojna a mier). Ďalší rok zažiarila po boku Freda Astaira v muzikáli Funny Face. Tu očarila divákov i svojimi tanečnými schopnosťami.

Manželia a deti

Koncom roka 1958 zistila Audrey, že je tehotná, no mala už podpísanú zmluvu na film The Unforgiven (1960), ktorý sa začal nakrúcať v januári 1959. Neskôr v tom mesiaci, počas natáčania, spadla z koňa a poranila si chrbát. O dieťatko nešťastne prišla. Bol to v poradí už jej druhý potrat, ktorý niesla veľmi ťažko.

V roku 1959 získala Hepburn ďalšiu nomináciu na Oscara za svoju úlohu v Nun’s Story (Príbeh mníšky). Pravdepodobný vrchol svojej kariéry dosiala v roku 1961 v snímke Breakfast at Tiffany’s (Raňajky u Tiffanyho). Za film si Hepburn vyslúžila štvrtú nomináciu na Oscara.

17. júla 1960 sa narodil Sean Hepburn Ferrer, vytúžený syn Audrey a Mela. Hepburn prekonala ďalšie dva potraty v roku 1965 a 1967. Po 14-ročnom manželstve sa 5. decembra 1968 s Melom Ferrerom rozviedli.

Jej úspešná kariéra pokračovala, keď si zahrala vo filmoch The Children’s Hour (1961), Charade (1963). Následne bola obsadená do všeobecne uznávaného hudobného filmu My Fair Lady (1964).

V júni 1968 sa zoznámila s talianskym psychiatrom Andreom Dottim. Vydala sa za neho 18. januára 1969 vo veku 39 rokov. Dňa 8. februára 1970 porodila ich spoločného syna Luca Dottiho. V roku 1974 sa snažili o ďalšie dieťa, ale nasledoval potrat. Ich spoločné manželstvo trvalo trinásť rokov a skončilo v roku 1982.

Od roku 1980 až do svojej smrti, Hepburn žila s holandským hercom Robertom Woldersom, s ktorým prežila údajne najšťastnejšie obdobie svojho života.

Charita

Hoci sa pustila do natáčania niekoľkých ďalších filmov, v roku 1988 bola jej hlavným cieľom pomoc organizácii UNICEF. Ona a Wolders cestovali po svete šesť mesiacov v roku, čím privádzali pozornosť na potreby hladujúcich, chorých detí po celom svete.

V roku 1992, jej bola diagnostikovaná rakovina pankreasu. Po neúspešnej operácii jej lekári dali len tri mesiace života. Audrey Hepburn zomrela dňa 20. januára 1993 vo veku 64 rokov.

CAPTCHA code