Abraham_Lincoln_head_on_shoulders_photo_portrait new

Abraham Lincoln

Abraham Lincoln
11 hlasov, 3.82 priemerné hodnotenie

(12.02.1809 – 15.04.1865)

Šestnásty prezident spojených štátov Amerických, prvý republikánsky prezident, jeden z najobľúbenejších prezidentov Americkej histórie.

Životopis

Rodinné pomery

Narodil sa na farme v Hardin County v Kentucky ako druhé dieťa. Jeho otec, farmár ktorý v mladosti síce patril k najbohatším obyvateľom v Hardin County, no vďaka súdnemu sporu o svoj majetok prišiel. Počas mladosti sa rodina niekoľkokrát sťahovala. Matku zasiahla v roku 1818 nákaza pochádzajúca z mlieka na ktorú neskôr podľahla. Otec Thomas sa nasledujúci rok v Kentucky druhýkrát oženil a vyženil si aj tri nevlastné deti. Abraham Lincoln však so svojou macochou vychádzal veľmi dobre, čomu nasvedčuje aj samotný fakt, že ju nazýval matkou. Nakoniec sa v roku 1831 rodina usadila v Macon County v štáte Illinois.

Ranné detstvo

Lincoln už od detstva vypomáhal na farmách a počas dospievania sa správal zodpovedne aj v domácnosti. Čo sa prejavovalo tým, že z mnohých brigád odovzdával celú výplatu otcovi. Niekoľkokrát mu dokonca peniaze požičiaval. Postupom času si s otcom prestával rozumieť pravdepodobne kvôli otcovmu nízkemu vzdelaniu. Aj keď samotný Abraham Lincoln absolvoval zhruba jeden rok školskej dochádzky, vďaka cieľavedomému prístupu a samoštúdiu sa z neho stával vzdelaný človek. Jeho lásku ku knihám v ňom prebudila nevlastná matka. Spoločné cesty s otcom sa rozchádzajú po tom ako sa opäť objavuje nákaza z mlieka. Otec sa opätovne rozhodne presťahovať, avšak tento krát sa mladý Abraham Lincoln sťahovania nezúčastní. Namiesto toho odchádza do New Salem kde sa zamestná ako obchodník na lodi. Počas tohto obdobia sa prvý krát stretáva s otroctvom.

Začiatok sľubnej kariéry

Práca v New Salem bola pre jeho kariéru odrazový mostík. V obchode sa stýka s množstvom rôznorodých ľudí. Postupom času sa stáva medzi nimi čoraz obľúbenejší. Jeho vynikajúce rečnícke schopnosti využíval najmä v pôsobení debatného klubu. V marci roku 1832 sa rozhodol kandidovať do zákonodarného zboru za štát Illinois. Avšak bez úspechu. O rok neskôr kandiduje opäť, tento krát úspešne. Jeho nadanie a rečnícky talent ho k tomu priam predurčovali. Celkovo zastával funkciu štyrikrát. Pod patronát si ho berie úspešný právnik a politik John Todd Stuart. Vďaka Stuartovi študuje Lincoln právo a v roku 1834 úspešne absolvuje advokátske skúšky. Následne nato začína pôsobiť ako spoločník v Stuartovej advokátskej kancelárii v Springfielde. Dňa 2. novembra 1842 sa Lincoln oženil s Marry Toddovou, porodila mu dovedna štyroch synov.

Voľby do kongresu

V roku 1846 ho zvolili do kongresu Spojených Štátov. Vďaka odmietavému postoju k mexickej vojne ho pokladali za „nepatriota“. Tento postoj ovplyvnil aj jeho nasledujúcu politickú kariéru. V ďalších voľbách nebol opätovne zvolený, na čo sa vracia nazad do právnickej kancelárie. Na politiku ale nezanevrel.     Počas stúpajúcemu napätiu medzi Juhom a Severom sa Lincoln opäť odhodlal vstúpiť do politiky ako senátor. V roku 1852 a v roku 1858 však neúspešne.

Prezident a občianska vojna

V poslednej kandidatúre sa ukázal v lepšom svetle vďaka čomu sa stal vhodným adeptom na post prezidenta. Nakoniec v roku 1860 zacítil šancu a kandidoval v prezidentských voľbách. Voľby najmä vďaka roztriešteným demokratom vyhral. Jeho inaugurácia prebehla 4.3.1861. Lincoln vstúpil do funkcie vo veľmi ťažkom období. Vtedajšia politická situácia medzi štátmi severu a juhu sa natoľko vyostrila až prepukla v občiansku vojnu. Jedným z faktorov ktorý podnecoval občiansku vojnu bolo otroctvo. Jeho plánovaným zrušením boli ohrozené najmä poľnohospodársky orientované štáty juhu s využívaním otrokov. Naopak Sever zastával názor slobodného farmárčenia, kde ale nemohol konkurovať lacnej pracovnej sile ako v prípade Juhu. Významnú úlohu však zohrali otroci aj v samotnej občianskej vojne, kde pôsobili najmä na hospodárske zabezpečenie južanských štátov. Tomuto nerovnomernému hospodárskemu členeniu v Únii sa snažil Lincoln zabrániť. Snahám o zjednotenie štátov Únie obetoval mnoho času. Zámer o zrušenie otroctva bol čisto s politicko-hospodárskych dôvodov. Medzitým však v roku 1864 znovu kandidoval na post prezidenta Únie. Volebný výsledok bol jednoznačne v jeho prospech. Dňa 9.apríla 1865 oficiálne Konfederácia amerických štátov vyhlasuje kapituláciu. Konflikt si vyžiadal dovedna 625 000 obetí. V roku 1865 bola ratifikovaná ústava doplnená o 13. dodatok ktorý znamenal definitívne zrušenie otroctva.

14. apríla 1965 sa Abraham Lincol spolu s manželkou zúčastnil na predstavení vo Fordovom divadle vo Washingtone. V jeho lóži bol postrelený Johnom Wilkesom Boothom. Na následky zranení na druhý deň podľahol. O motíve jeho vraždy sa vedú rôzne špekulácie. Najpravdepodobnejšie vyznieva, že šlo o organizovaný čin zo strany Konfederácie.

CAPTCHA code